26. června 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Drsná válka o elektřinu. Benedict Cumberbatch se v roli Edisona postaví Teslovi čelem

Benedict Cumbertbatch jako Thomas Edison. Snímek Vysoké napětí (2019). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benedict Cumbertbatch jako Thomas Edison. Snímek Vysoké napětí (2019). Režie:... | foto: Film Rites

LONDÝN/PRAHA Snímek Vysoké napětí (The Current War) je zajímavým úkazem - svou premiéru si sice odbyl již v roce 2017 na festivalu v Sundance, ale do kinodistribuce míří až teď (ačkoliv datum české premiéry zatím známo není). Režisér Gomez-Rejon za dva roky snímek výrazně upravil. Známý příběh o jedné nesmiřitelné rivalitě korunuje skvělé herecké obsazení.

Thomas Alva Edison (Benedict Cumberbatch) je připraven rozsvítit Manhattan svým stejnosměrným proudem. Dříve, než k tomu vůbec dojde, se s Edisonem dá do křížku podnikatel George Westinghouse (Michael Shannon). Ten má mocného spojence - mladého génia Nikolu Teslu (Nicholas Hoult). Jejich střídavý proud by mohl Edisonův byznys ohrozit. Začíná válka o elektřinu a její aktéři budou pod proudem.  

Benedict Cumbertbatch jako Thomas Edison. Snímek Vysoké napětí (2019). Režie:...
Michael Shannon jako George Westinghouse. Snímek Vysoké napětí (2019). Režie:...

Očekávané historické drama mělo spatřit světlo světa mnohem dříve, nedlouho po své festivalové premiéře v roce 2017. Snímek ale produkovala a distribuovala společnost Weinstein Company nechvalně proslulého Harveyho Weinsteina, který byl vůbec prvním pranýřovaným v kauze sexuálních obtěžování #MeToo. Společnost Weinstein Company šla ke dnu i se zakladatelem a osud Vysokého napětí byl nejistý. V květnu 2019 snímek převzala nová společnost 101 Studios, která nyní zveřejnila k filmu i novou ukázku. Vysoké napětí se dostane do kinodistribuce 26. července. 


Autorem scénáře je Michael Mitnick (Dárce, The Staggering Girl). Režisér Alfonso Gomez-Rejon (Děs po setmění, Já, Earl a holka na umření) snímek za ty dva roky odkladu ještě dále upravoval a přidával nové scény. Nechal také kompletně předělat hudební doprovod (soundtrack). Podle jeho slov jde o „nejlepší“ verzi filmu, kterou mělo Vysoké napětí být už při svém prvním promítání na festivalu v Sundance. 

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?