15. května 2017 19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Držitel Oscara Casey Affleck bude hostem karlovarského filmového festivalu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Casey Affleck má Oscara v kategorii nejlepší herec roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Casey Affleck má Oscara v kategorii nejlepší herec roku. | foto: Danny MoloshokReuters

PRAHA Hostem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude letošní držitel Oscara, Zlatého glóbu a dalších ocenění za hlavní roli ve filmu Místo u moře Casey Affleck. Převezme Cenu prezidenta festivalu. Se scenáristou a režisérem Davidem Lowerym představí jejich nejnovější snímek, filmovou poemu A Ghost Story. Oznámila to mluvčí přehlídky Uljana Donátová.

„Herec, scenárista, režisér a producent Casey Affleck představuje jednu z nejprogresivnějších tvůrčích osobností současného amerického filmu. K dosavadnímu vrcholu jeho kariéry patří mimořádné drama Místo u moře, za něž byl po zásluze oceněn i více než čtyřicítkou dalších cen z národních anket či mezinárodních festivalů,“ uvedla Donátová. Film A Ghost Story, v němž hrál společně s Rooney Maraovou, měl v lednu premiéru na festivalu Sundance.

„Jsme rádi, že Casey Affleck přijal Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a zároveň na 52. ročníku festivalu představí film režiséra Davida Loweryho A Ghost Story. Karlovarský festival v uplynulých letech s ohlasem promítal předchozí snímek režiséra Loweryho Ain’t Them Bodies Saints, jehož uvedení se bohužel nemohl Casey Affleck z pracovních důvodů zúčastnit. Pro festival je ctí, že při příležitosti uvedení nového filmu Davida Loweryho A Ghost Story budeme moci uvítat oba tvůrce osobně,“ komentoval to prezident přehlídky Jiří Bartoška.

Ředitel festivalu Jiří Bartoška může být spokojený. Letos se totiž prodalo přes 132 tisíc vstupenek.

Casey Affleck herecky debutoval v polovině 90. let ve snímku režiséra Guse Van Santa Zemřít pro... Slibná herecká kariéra se postupně začala prolínat nejen s tvorbou právě tohoto režiséra, s nímž natočil například i filmy Dobrý Will Hunting nebo Gerry (2002). Jeho herecká všestrannost se projevuje ve filmech různých žánrů, výrazových stylů i rozpočtů. Od divácky úspěšné trilogie režiséra Stevena Soderbergha Dannyho parťáci, přes výpravnou sci-fi Christophera Nolana Interstellar (2014), kriminální drama Triple 9 (2016) až k nezávislému snímku Steva Buscemiho Samotář Jim (2005).

V roce 2008 získal první nominace na Oscara a Zlatý glóbus za výkon v krimidramatu Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Často spolupracuje s podobně naladěnými mladými tvůrci, kteří hereckou profesi kontinuálně rozšiřují o scenáristiku, režii či produkci. Mezi ně patří jak Caseyho starší bratr Ben Affleck, tak Matt Damon či nejlepší přítel Joaquin Phoenix. S bratrem Benem se potkal jako herecký partner ve filmech Dobrý Will Hunting, Hledám Amy a 200 cigaret. Též si zahrál pod jeho režií v kriminálním dramatu Gone, baby, Gone.

S Mattem Damonem a Summer Phoenixovou hrají rovněž v cenami ověnčené hře Kennetha Lonergana This Is Our Youth, která byla Affleckovým divadelním debutem v londýnském West Endu.

Přípravy na MFF Karlovy Vary jsou v plném proudu
ČTK
  • 0Diskuse