16. července 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Elegantní upír od autorů Sherlocka. Novou tváří hraběte Drákuly se stal herec Claes Bang

Claes Bang jako Drákula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Claes Bang jako Drákula. | foto: BBC

TRANSYLVÁNIE Nejnovějším představitelem nejslavnějšího upíra se stal dánský herec Claes Bang, který zazářil i v českém filmu Skleněný pokoj Julia Ševčíka. Premiéra seriálu zatím nebyla stanovena. Bang se tak zařadil po bok herců jako je Christopher Lee nebo Gary Oldman. Jedním z vůbec prvních představitelů Drákuly byl i teplický rodák Paul Askonas.

Steven Moffat a Mark Gatiss, tvůrci seriálu Sherlock Holmes s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, si vzali na paškál další knižní předlohu. Tou je klasický hororový román Drákula spisovatele Brama Stokera. 

Claes Bang jako Drákula.
Herec Claes Bang. Snímek Skleněný pokoj (2019). Režie: Július Ševčík.

Jejich titulárním hrabětem se stal dánský herec Claes Bang, který na sebe výrazně upozornil hlavní rolí ve filmu Čtverec (2017) režiséra Rubena Östlunda. Snímek byl nominován na Oscara a Bang si za svůj výkon odnesl Evropskou filmovou cenu (European Film Award). Českým divákům bude určitě bližší rolí Viktora ve filmu Skleněný pokoj (2019). Snímek režiséra Julia Ševčíka vypráví o osudech brněnské vily Tugendhat. 

Gatiss s Moffatem celý příběh otočili na ruby stejně jako v případě svého Sherlocka. Drákula není v jejich podání padouchem, ale hrdinou „svého vlastního příběhu“. Hrabě bude v roce 1897 ze svého hradu v Transylvánii plánovat útok na samotný Londýn. Zatím jsou v plánu tři díly. 

V seriálu si dále zahrají Lindsey Marshallová (Proti vlastní krvi, Život po životě), Chanel Creswellová (Dive, Taková je Anglie), Matthew Beard (Kód Enigmy, Jeden den) nebo Nathan Stewart-Jarret (Válečný manuál, seriál Misfits: Zmetci). 

Drákulu ve filmech a seriálech ztvárnila celá řada herců. Mezi divácky nejznámější patří jistě verze Garyho Oldmana z filmu Drákula (1992) režiséra Francise Forda Coppoly. jednu z nejzapamatovatelnějších verzí měl v roce 1958 na svědomí herec Christopher Lee, kterého si diváci pamatují hlavně jako zlého čaroděje Sarumana z trilogie Pán prstenů


Slavná hororová postava má i českou stopu. Jedním z vůbec prvních představitelů krvelačného upíra se stal herec Paul Askonas. Ten se narodil v roce 1872 v Teplicích, tehdejším Rakousku-Uhersku. Zahrál si v němém filmu Drákulova smrt z roku 1921, vůbec prvním světovém filmu o Drákulovi. Film je opředen legendou, protože je považován za ztracený. Nedochovala se jediná kopie, jen několik málo záběrů. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!