Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fantastická zvířata od Rowlingové ožila v novém, plně ilustrovaném vydání

Jednorožec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednorožec | foto: Bloomsbury Publishing/Olivia Lomenech Gillová

PRAHA Kouzelnická klasika z pera Mloka Scamandera, Fantastická zvířata a kde je najít, získala novou podobu. Ilustrací se ujala Olivia Lomenech Gillová, která vdechla život kentaurům, drakům i vodním lidem.

„Byla jsem velmi nadšená, když jsem tuto práci dostala, okamžitě jsem nahlédla do všech starých přírodovědeckých encyklopedií jako je Historia Anomalium od Conrada Gessnera, který některá zvířata namaloval více či méně podle skutečnosti a jiná čistě podle své fantazie,” uvedla Olivia Gillová ve videu nakladatelství Bloomsbury Publishing, které příběhy o Harrym Potterovi a Mloku Scamanderovi vydává.

Sama Gillová využívá pro tvorbu svých ilustrací tři sta let starou techniku. Do měděných plátů vyrývá obrazy, které vytlačuje na papír a následně je dotváří prostřednictvím vodových barev. 

Bazilišek

„Vždycky mě zajímaly starožitné knihy a gravírování, které se často používalo v přírodovědeckých publikacích,” uvedla Gillová. 

Fénix

Jedná se již o několikáté vydání jedné z bradavických učebnic, tentokrát jde však o plně ilustrované vydání. Publikace obsahuje vyobrazení řady kouzelnických zvířat včetně yettiho, hipogryfa, fénixe, augurona (irského fénixe), akromantule, kentaura či jednorožce. „Fénix byl jedním ze zvířat, které jsem hledala skrz různé druhy ptáků. Tento konkrétní fénix je inspirovaný ptákem, který se jmenuje Hadilov písař. Použila jsem ho jako model pro fénixe, který znovu rodí z popela,” popsala Gillová ke kresbě zvířete známého především z dílu o Tajemné komnatě.

Auguron také známý jako irský fénix

„Jedna z nejzajímavějších věcí byla dát některým druhům jejich krajinu, prostředí, které by z velké části mohlo být součástí našeho světa, a tím přivést mnoho fantastických zvířat k životu,” doplnila Gillová.

Fantastická zvířata a kde je najít je jednou z doplňkových knih potterovské ságy. Stejně jako v případě knih Famfrpál v průběhu věků či Bajky barda Beedleho, které J. K. Rowlingová sepsala jako fiktivní postava, jde část z výtěžku z prodeje těchto knih na charitu.

Vodní lidé
Sfinga

„Léta dobrodružných putování slavného magizoologa vyústila v díle nezměrného významu. Odborníci jej obdivují, kouzelníci a čarodějky zhusta využívají a od počátku tohoto století do něj zvědavě nahlížejí i mudlové,” láká ke koupi nové publikace nakladatelství Albatros, které knihy v Česku vydává. Kniha obsahuje krom nové předmluvy také šest tvorů, kteří se vyskytují v Severní Americe.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!