2. ledna 2014 20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Favoritem Cen české filmové kritiky je Hořící keř Agnieszky Holland

Minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř | foto: HBO

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky, které budou předány 25. ledna v pražském Divadle Archa, získal snímek režisérky Agnieszky Holland a scenáristy Štěpána Hulíka Hořící keř. Trilogie o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnovém Československu je nominována v deseti kategoriích.

Druhé skončilo s šesti nominacemi psychologické drama Zdeňka Tyce Jako nikdy. "Po čtyřech nominacích mají Klauni Viktora Tauše a Rozkoš Jitky Rudolfové. Tři nominace získaly Líbánky Jana Hřebejka, po dvou mají dokumenty Show! a Šmejdi," uvedla za organizátory mluvčí Uljana Donátová. Do konečného hodnocení by mohly podle ní promluvit i filmy Hoteliér a Revival nominované jednou.

Průvodcem finálového večera bude moderátor Václav Moravec. Ocenění budou vyhlášena počtvrté, předávání zprostředkuje v přímém přenosu Česká televize na programu ČT2.

V kategorii Nejlepší snímek roku 2013 se podle hlasování filmových kritiků utkají Hořící keř Agnieszky Holland (producenti: Tereza Polachová, Antony Root, Pavla Kubečková, Tomáš Hrubý), Klauni v režii Viktora Tauše (producenti: Viktor Tauš, Michal Kollár) a Jako nikdy, režírovaný Zdeňkem Tycem (producent: Ondřej Trojan).

O nejlepším dokumentu se rozhodne mezi filmy Hoteliér režiséra Josefa Abrháma ml., Show! v režii Bohdana Bláhovce a Šmejdi od Silvie Dymákové.

Cenu RWE pro objev roku mají šanci získat režiséři Bohdan Bláhovec (Show!), Silvie Dymáková (Šmejdi) a scenárista Štěpán Hulík (Hořící keř).

Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2013

Nejlepší film
Hořící keř, režie Agnieszka Holland
Jako nikdy, režie Zdeněk Tyc
Klauni, režie Viktor Tauš

Nejlepší režie
Hořící keř (Agnieszka Holland)
Jako nikdy (Zdeněk Tyc)
Rozkoš (Jitka Rudolfová)

Nejlepší dokumentární film
Hoteliér (Josef Abrhám ml.)
Show! (Bohdan Bláhovec)
Šmejdi (Silvie Dymáková)

Herec v hlavní roli
Petr Stach (Hořící keř)
Jiří Schmitzer (Jako nikdy)
Oldřich Kaiser (Klauni)

Herec ve vedlejší roli
Ivan Trojan (Hořící keř)
Jiří Lábus (Klauni)
Jiří Černý (Líbánky)

Herečka v hlavní roli
Tatiana Pauhofová (Hořící keř)
Petra Špalková (Jako nikdy)
Jana Plodková (Rozkoš)

Herečka ve vedlejší roli
Jaroslava Pokorná (Hořící keř)
Taťjana Medvecká (Jako nikdy)
Kati Outinen (Klauni)

Ceny české filmové kritiky vyhlašuje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků. Hlavními partnery 4. ročníku jsou Česká televize, RWE a Státní fond kinematografie.

Hlasování o nejlepších filmových počinech roku probíhá dvoukolově. Je veřejné, výsledky budou následně zveřejněny na stránkách www.filmovakritika.cz. Ceny budou uděleny v jedenácti kategoriích - nejlepší film, nejlepší dokumentární film, nejlepší režie, scénář, kamera, původní hudba, dále za nejlepší herecké výkony v hlavních a vedlejších ženských i mužských rolích. Samostatnou kategorií je Cena RWE za objev roku. V uplynulých letech rozhodovalo v jednotlivých kolech vždy kolem pěti desítek filmových kritiků a publicistů.

"Konkurenční" výroční ceny České filmové a televizní akademie (dříve Český lev) budou předány v sobotu 22. února v pražském Rudolfinu. Moderátorem večera, který odvysílá v přímém přenosu Česká televize, bude Marek Eben, režie se ujme Michal Caban.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz