Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Febiofest odstartuje Hanna Schygulla i dokument o Kaplickém

Hanna Schygulla na Berlinale převzala čestného Zlatého medvěda, teď si k nám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hanna Schygulla na Berlinale převzala čestného Zlatého medvěda, teď si k nám... | foto: Reuters

Stočtyřiaosmdesát snímků z padesáti sedmi zemí na pěti stech dvaceti jedné projekci po celé zemi. Sedmnáctý ročník filmové přehlídky Febiofest začne od čtvrtka válcovat republiku.

Salva na uvítanou letošního Febiofestu nemůže být pestřejší: přehlídku ve čtvrtek v pražském multiplexu Cinestar Anděl odstartuje čtveřice filmů nejrůznějších žánrů.

Jestli je některý z nich tím hlavním, tak Manželství Marie Braunové, představitele nového německého filmu R. W. Fassbindera. Titulní roli v něm totiž hraje Hanna Schygulla, která na zahájení převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Dalším zahajovacím filmem je dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou, který rekapituluje život a dílo architekta Jana Kaplického. Režisérka spolu s producentkou Eliškou Kaplicky Fuchsovou film osobně uvedou, předtím budou v sále předány ceny Jaromila Jireše od Asociace režisérů a scenáristů.

Eliška Kaplicky Fuchsová a Olga Špátová
Eliška Kaplicky Fuchsová s Olgou Špátovou

Čtveřici doplní snímek Všichni jsou v pohodě s Robertem de Niro v hlavní úloze a drama Květ pouště, jež vypráví drsné životní peripetie původem somálské modelky Waris Dirie. V regionech bude Febiofest zahajovat novinka Alice Nellis Mamas & Papas.

Režisérky na vzestupu
V soutěžní sekci Nová Evropa, která sdružuje vybrané debuty nebo druhé filmy tvůrců ze starého kontinentu, je třináct titulů; organizátoři se pyšní tím, že hned pět z nich natočily ženy. Patří mezi ně třeba Popel a krev, režijní debut herečky Fanny Ardant. Ta měla na Febiofest přijet, ale bohužel svou návštěvu odložila.

Hostů nicméně nebude málo. Se svou v Cannes uvedenou fantasmagorií Vejdi do prázdna dorazí například skandalista Gaspar Noé, jiný nejednoznačný francouzský tvůrce Bruno Dumont přiveze film Hadewijch – mezi Kristem a Alláhem, který se k debatě mezi náboženstvími nevyjadřuje zrovna v rukavičkách. Chybět nebudou ani populární herec Martin Huba nebo britský režisér Terence Davies, jehož filmy budou u nás z filmové kopie k vidění možná naposled. Pražskou část festivalu zakončí komedie Muži, co zírají na kozy a účast herce Bruna Ganze, který rovněž převezme "celoživotního" Kristiána.

I letos Febiofest nabízí programové bloky národních kinematografií i tematické. Sekce V hlavní roli dítě zprostředkovává dospělým pohled do dětské duše a mapuje podmínky, v nichž musejí některé děti žít. O dětské prostituci v Asii pojednává film Tohle je láska, režijní debut herečky Samanthy Morton Nemilovaná se týká týrání dětí. Nejblíže žánru dětského filmu je fantaskní titul Max a maxipříšerky od Spikea Jonze.

Max a maxipříšerky Spikea Jonze


Vášeň a radost naopak tryskají ze sekce Proti proudu, jež se zaměřuje na snímky kreativně zacházejícími s tradiční formou. Jako mladší sestra Sedmikrásek Věry Chytilové prý vypadá švýcarská barevná feérie Pepperminta, lákavá je maďarská vize budoucnosti bez rádia i televize Vysílání. Tematickým blokem bez nutnosti vysvětlení je Gay a lesbické kino. Z národních a regionálních kinematografií se vlastních sekcí dočkají mladí polští filmaři, nastupující talenty z Asie, američtí nezávislí tvůrci, Latinská Amerika či Írán. Světové panorama nabízí to nejlepší z festivalů uplynulého roku – například snímky Kena Loache či Jane Campion.

V předprodeji se k nedělnímu večeru prodalo už dvacet tisíc vstupenek a i když jsou některá představení vyprodaná, na všechny tituly se ještě včera dala sehnat vstupenka. Největší zájem byl o filmy 500 dní se Summer, Dům košaté lásky a Svatba.

500 dní se Summer


Na filmy, nebo za muzikou?
Rekordy letos láme doprovodný program. Slibuje čtyřiačtyřicet koncertů, doplněných o osmnáct vystoupení kapel, které budou soutěžit o poslední vystoupení na malé scéně. V Cinestaru bude k vidění výstava fotografií zachycujících Romana Polanského.

Interaktivnější část doprovodného programu nabízí workshopy, dílny, tetovací salon či odpočinkovou zónu.

V Praze Febiofest zasáhne vedle multiplexu Cinestar i kina Ponrepo a Lucernu. V prvním z nich poběží lahůdková sekce mapující vývoj tuzemského filmového kýče v letech 1930 – 1989. V Lucerně se pak 31. března a 1. dubna uskuteční unikátní projekce klasického němého snímku Utrpení Panny orleánské, živě doprovázeného hudbou průkopníka minimalismu Broniuse Kustavičiuse.

V hlavním městě festival potrvá do 2. dubna, poté se přesune do šesti dalších měst Čech a Moravy: do Hradce Králové, Pardubic, Liberce, Brna a Olomouce. Samostatná část poběží na Slovensku. Lístky stojí 79 Kč. Všechny informace jsou na webových stránkách přehlídky www.febiofest.cz.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...