6. února 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Febiofest přiveze do Prahy Geraldinu Chaplinovou

Gerladine Chaplinová ve filmu Sirotčinec (2007) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gerladine Chaplinová ve filmu Sirotčinec (2007) | foto: outnow.ch

PRAHA Atraktivní hosty v čele s americkou herečkou Geraldinou Chaplinovou, novou soutěžní sekci a projekce ve všech krajích uvede Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest, jehož 20. ročník se v Praze uskuteční od 14. do 22. března.

Speciální sekce letošního Febiofestu nabídne návraty filmařů oceněných Kristiánem za přínos světové kinematografii. Připravena je retrospektiva finského filmu i nová soutěžní sekce středometrážní tvorby.

Geraldine Chaplinová

Geraldine Chaplinová při natáčení filmu Doktor Živago (1965)

Geraldine Chaplinová při natáčení filmu Doktor Živago (1965)

Osmašedesátiletá americká herečka Geraldine Chaplinová ztvárnila v desítkách filmů tajemné krásky, intrikánky, temperamentní ženy i nezkušené dívky. Dcera legendárního filmaře se blýskla v polovině 60. let v oscarové adaptaci Pasternakova románu Doktor Živago, zářila ve filmech svého muže Carlose Saury a přitahovala i další velikány. Točila s Robertem Altmanem, ve filmu Richarda Attenborougha Chaplin si zahrála vlastní babičku, do svých filmů ji obsadili například Alain Resnais a Claude Lelouche.

Febiofest, v jehož programu bude na 180 snímků, se opět uskuteční v devíti sálech multikina Cinestar Anděl, jehož garáže budou znovu místem koncertů, a navíc i v Malostranské besedě. Předprodej lístků po 89 korunách bude zahájen 6. března. Ozvěny jubilejního ročníku se vydají do 12 měst.

ČTK, Lidovky.cz