12. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fenomén Sklep. Recesistické divadlo oslaví 45. výročí založení filmem i besídkou

David Vávra - jedna z vůdčích osobností Divadla Sklep. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Vávra - jedna z vůdčích osobností Divadla Sklep. | foto: Divadlo Sklep

PRAHA Letos v dubu to bude 45 let od chvíle, kdy tehdy čtrnáctiletí kluci David Vávra a Milan Šteindler ve sklepě domu babičky prvního z nich založili divadelní soubor. Z nenápadného počinu se zrodil fenomén české divadelní a kulturní scény - Divadlo Sklep. Výročí připomene 25. dubna celodenní akce v divadle Dobeška a jeho okolí a dokument Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa režisérky Olgy Dabrowské, který vstoupí do kin 5. května.

Jednodenní festival 25. dubna odpoledne zahájí průvod „od Šteindlerů k Vávrům a dále na Dobešku“. Podle organizátorů není vyloučeno, že účastníci vyslechnou nejstarší básně z úst samotného „otce zakladatele“ Šteindlera, aby něco podobného poslouchali u nedaleké Vávrovy garáže. Přítomní se pak vydají lesíkem na Branickou skálu z výšky pozdravit Vltavu, Šárku a Vyšehrad. Na Dobešce je v 18:00 hodin přivítá výstřel z děla Luis Bu?uel pod vedením kanonýra Václava Marhoula.

David Vávra - jedna z vůdčích osobností Divadla Sklep.

David Vávra - jedna z vůdčích osobností Divadla Sklep.

Václav Marhoul, Divadlo Sklep.

Václav Marhoul, Divadlo Sklep.

Milan Šteindler, David Vávra..

Milan Šteindler, David Vávra..

Milan Šteindler.

Milan Šteindler.

Na večer je pak v „besídce historické“ přichystáno ohlédnutí za vším, co tvořilo a ovlivnilo Sklep i generaci Pražské pětky. Jakási cesta „od Husáka k rudým trenkám“, téměř půl století legrace za každou cenu. Mezi hosty večera budou bratři Cabanové, Lumír Tuček a recitační skupina Vpřed, Thomas a Ruhler, Tros Sketos či Tomáš Vorel.

Dobeška hostí produkce „sklepáků“ od října 2000, kdy tu po rekonstrukci chátrajícího objektu nalezli střechu nad hlavou. Historie divadla sahá do roku 1971. Širší veřejnosti jsou jeho členové známi z filmů Pražská 5 a Kopytem sem, kopytem tam; Vávra se Šteindlerem také vedli oblíbené kurzy němčiny Alles Gute v televizní České sodě.

David Vávra a Milan Šteindler se potkali, když jim bylo čtrnáct.

David Vávra a Milan Šteindler se potkali, když jim bylo čtrnáct.

Koncem roku 1999 zmapoval historii této scény a její nezaměnitelnou poetiku sborník obsahující ukázky divadelních her, monology, písňové texty, unikátní fotografie i kresby. Z jejího okruhu vzešla řada herců, režisérů, zpěváků, hudebníků či tanečníků. Vedle už jmenovaných jsou jimi i zpěvačka Monika Načeva, herečky Ivana Chýlková a Eva Holubová či výtvarník Aleš Najbrt. Knihu z nakladatelství Pražská scéna uvozuje heslo: „Kdo jednou pozná Sklep, už se ho nikdy nezbaví“.

Dokumentární Manuál na záchranu světa

K jubileu vznikl také dokument Olgy Dabrowské Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa, který bude mít premiéru 4. května. „Je to vlastně lovestory...,“říká režisérka filmu Olga Dabrowská a dodává: „... ovšem s tím malým rozdílem, že tentokrát se nepotkali lidé dva, ale asi tak sto padesát. No a co to způsobilo za poprask, zažíváme dodnes.“ Do této družiny, která společně vytvořila nadčasovou poetiku a zasáhla četné umělecké obory, patřil původně kromě Divadla Sklep také Pantomimický soubor Mimoza, Recitační skupina Vpřed okolo Lumíra Tučka, Výtvarné divadlo Kolotoč Čestmíra Sušky i Baletní jednotka Křeč s nepřehlédnutelnou rolí bratří Michala a Šimona Cabanů.

David Vávra a Tomáš Hanák při natáčení filmu  Tajemství Divadla Sklep aneb...

David Vávra a Tomáš Hanák při natáčení filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa

Režisérka Olga Dabrowská při natáčení filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál...

Režisérka Olga Dabrowská při natáčení filmu Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa

Ve filmu se objeví kromě Davida Vávry a Milana Šteindlera také Tomáš Hanák, Tomáš Vorel, Jiří Fero Burda, Ondřej Trojan, Václav Marhoul, Eva Holubová, Lenka Vychodilová, Tereza Kučerová, Jana Hanáková a mnozí další. V dokumentu kromě herců účinkují také další osobnosti, například divadelní teoretik Jan Dvořák, filosof Erazim Kohák nebo psycholog Radek Ptáček.

Výstava i večer Böhmen und Mähren na ČT

Výročí divadla doprovodí také již přístupná výstava filmových a divadelních plakátů Divadla Sklep, která zdobí foyer a kavárku pražského kina Lucerna. Unikátní kousky jsou výhradně ze soukromých sbírek Sklepáků.

K 45. výročí vzniku divadla Sklep se koná také výstava výstava filmových a...

K 45. výročí vzniku divadla Sklep se koná také výstava výstava filmových a divadelních plakátů Divadla Sklep

K 45. výročí vzniku divadla Sklep se koná také výstava výstava filmových a...

Vystavené kousky jsou ze soukromých sbírek členů divadla.

Oslavy budou pokračovat promítnutím dvouhodinového pořadu, který v České televizi natočil Ondřej Trojan. Má název Böhmen und Mähren, právě dnes a je složen z nových i starších scének, skečů a písní. Bude uvedeno i drama z vojenského prostředí na motivy hry Václava Havla a Karla Bryndy Mlýny, a to k 25. výročí od premiéry. Součástí večera bude vyznamenání účinkujících za výdrž a přínos pro světový mír.

Toto kultovní představení je nejdéle uváděným titulem „sklepáků“. Objeví se v něm Jiří Fero Burda, Jan Slovák, David Vávra i Robert Nebřenský, Tomáš Hanák, Ondřej Trojan i Milan Šteindler, František Váša, Zdeněk Marek, Petr Koutecký, Monika Načeva i Hana Pafková. Provedeno bude tedy za účasti všech alternací.

Divadlo Sklep.
Tajemství Divadla Sklep, z natáčení.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz