Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival íránských filmů odstartuje upíří spagetti western

Z filmu Sama nocí tmou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Sama nocí tmou | foto: Aerofilms

PRAHA Filmovou festivalovou sezónu zahájí ve středu 7. ledna v Praze soutěžní přehlídka íránských filmů. V kinech Světozor, Bio Oko a Royal uvede do 11. ledna 20 filmů, poté se přesune do brněnského kina Scala. Festival zahájí „íránský upíří spaghetti western“ Sama nocí tmou, vyprávějící o nečekaném setkání enigmatické upírky zahalené závoji s perským Jamesem Deanem. Snímek natočila jako svůj debut Any Lily Amírpúr.

Tématem letošního ročníku jsou Rebelové íránského filmu. Vedle osobitého snímku Sama nocí tmou, který zároveň vstupuje do českých kin, program představí pozoruhodnou tvorbu dalších tvůrců, kteří navzdory nepříznivým podmínkám a nedostatečným financím točí výtečné filmy, vysoce hodnocené a oceňované na prestižních mezinárodních filmových festivalech.

V hlavní soutěži se utká o cenu semd snímků, o vítězi rozhodne porota, kterou tvoří výkonný ředitel kanálu České televize pro děti „Déčko“ Petr Koliha,  herec a režisér Alí Mosaffá,  filmová novinářka a publicistka Viera Langerová a úránská filmová distributorka Fariba Sumanska. Soutěžit budou i dokumenty - vítězný film vybere porotkyně Nudžúm Al-Ghánim – básnířka, novinářka, producentka, scenáristka a doma i v zahraničí oceňovaná filmová režisérka ze Spojených arabských emirátů. V rámci 4. ročníku Festivalu íránských filmů bude udělena také Cena diváků.

Z filmu Sama nocí tmou

Z filmu Sama nocí tmou

Favoritem soutěže je zmíněný úvodní snímek Sama nocí tmou - vizuálně výrazný film je naplněn promyšlenými odkazy na symboly západní popkultury a íránskou brakovou estetiku. V soutěži bude dále například snímek Pod vrstvami líčidel, který je směsí pestrých příběhů o zlodějích, milencích, elektrickém proudu a citrusových úletech. Dalším filmem bude Sníh, vyprávějící o kdysi zámožné rodině, která očekává příjezd muže, jenž chce požádat o ruku jejich jediné dcery. Film Ryba a kočka je pokusem o zachycení rafinovaného příběhu jediným nepřerušovaným záběrem.

V programu jsou také krátké filmy, mezi nimiž bude například snímek Na kole - portrét  tiché dívky, které poté, co je její přítel jednoho dne nečekaně donucen opustit Írán, nezbývá na světě nic než kolo.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...