28. listopadu 2017 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na pražský festival přijíždějí přední světoví pianisté

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Dan Tepfer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Tepfer | foto: PR

V Praze dnes začíná již dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana. Až do 6. prosince se na něm v sólových recitálech představí vynikající pianisté z Čech, Izraele, Itálie, USA, Polska, Španělska, Francie a Finska.

Již dnes zahraje v sále nuselské radnice izraelský hudebník Guy Mintus. Držitel dvou cen magazínu DownBeat mixuje jazz s podněty world music, spolupracuje i s hudebníky z Asie či Afriky. Na stejném večeru vystoupí také český klavírista ZdeněkUrbanovský, který se pohybuje mezi jazzovou, klasickou a scénickou hudbou, ale spolupracoval také s raperem Marpem a v současnosti doprovází herečku Báru Polákovou.

Druhý, zítřejší večer v sále nuselské radnice bude patřit mladému Italovi Alessandrovi Lanzonimu, který po studiu klasické hudby i jazzu vytváří specifickou hudební atmosféru zcela volnou improvizací, a Američanu Danu Tepferovi. Tento vystudovaný astrofyzik patří k velkým hvězdám svého nástroje. Spolupracoval s veličinami, jako jsou Steve Lacy, Joe Lovano, Ralph Towner či Billy Hart, a byl jmenován kulturním vyslancem amerického ministerstva zahraničí.

Na třetím festivalovém večeru v Muzeu Antonína Dvořáka zahrají 5. prosince Łukasz Ojdana a Martin Joey Dine. Prvně jmenovaný polský pianista je členem RGG tria, jedné z nejznámějších jazzových kapel Polska, a držitelem ceny ministra kultury za vynikající umělecké výsledky. Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine je žákem Brada Mehldaua a propojuje klasický jazz s elektronickou i symfonickou hudbou.

Dvojkoncert zakončí festival i 6. prosince v Muzeu Antonína Dvořáka. Ignasi Terraza hraje důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Roku 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonvillu na Floridě. Fin TuomasA. Turunen má na kontě stovky vystoupení ve dvaceti zemích a čtrnáct vydaných alb. Mixuje styly severské a slovanské kultury se soudobým jazzem.

obzOndřej Bezr
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz