Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Svět knihy bude ve znamení nejen severských krimi

Finská spisovatelka Katja Kettu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finská spisovatelka Katja Kettu | foto: Argo

PRAHA Čestným hostem 22. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2016 budou severské země. Na akci ve dnech 12. až 15. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti představí knižní produkci z Dánska, Finska, Norska, Švédska a Islandu. Celkem se do programu zapojí 17 severských spisovatelů.

Severskou literaturu budou nabízet v originálním stánku s kartonovou stěnou navrženou studentkami Českého vysokého učení technického Markétou Rádkovou a Monikou Fišerovou. „Stánek čestného hosta letošního Světa knihy bude unikátní. Celý bude vytvořen z několika set kartonových krabic sestavených do velké stěny, která protne celý prostor střední haly Průmyslového paláce,“ řekl ČTK Michal Švec ze Skandinávského domu.

Největšími hvězdami budou Katja Kettuová z Finska, jejíž román Porodní bába se stal v Česku bestsellerem. Kritika i čtenáři oceňují autorčin originální poetický jazyk čerpající například z laponského dialektu či tradice magického realismu. Na veletrh autorka přijede představit sbírku povídek Sběratel dýmek, která vyjde na jaře.

Druhým hlavním hostem festivalu bude a norský spisovatel Jostein Gaarder, autor románu pro mládež o dějinách filozofie Sofiin svět. Tato kniha byla přeložena do 59 jazyků a prodalo se jí na 40 milionů výtisků.

Dále Prahu navštíví dva držitelé Ceny Severské rady za literaturu Dán Kim Leine a islandský autor píšící pod pseudonymem Sjón. Přijede i dánský spisovatel, filozof a osobitý glosátor politického dění Kaspar Colling Nielsen, který do Prahy přijede představit svou knihu Dánská občanská válka 2018-2024, nebo švédská prozaičká Lotty Lundbergová, která uvede svou knihu Nultá hodina, v níž načrtla syrový portrét válkou rozvráceného Německa.

Vyhlašovat se bude nejlepší audiokniha i nejhorší překlad

Na akci spojující nabídku nakladatelů s literárním festivalem se představí 405 vystavovatelů z 26 zemí. Literární festival nabídne 26 výstav, 20 filmových a 42 divadelních představení. Zároveň v průběhu festivalu vyhlásí řadu výherců různých cen, mezi něž patří i Cena Jiřího Theinera za šíření a propagaci české literatury v zahraničí, kterou obdrží Markéta Goetz-Stankiewiczová z Kanady. Dále budou například oznámeni laureáti Ceny Jiřího Ortena, Anticeny Skřipec, dále budou vyhlášeny Audiokniha roku, Slovník roku 2015 a další.

V rámci tématu s názvem Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek detektivních příběhů. Dalšími z tematických okruhů jsou Město jako literární kulisa a Vaříme s knihou. Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů se bude věnovat podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih.

Součástí veletrhu Svět knihy bude i 10. ročník projektu Das Buch představujícího tvorbu současných německy píšících autorů. Pořadatelé uvedou šest spisovatelů a dva nové překlady románů o Raineru Mariovi Rilkovi a malíři Chaimu Soutinovi.

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu se již podesáté uskuteční Noc literatury, čtení z překladů evropských autorů, které se bude konat na 21 místech v Praze 8.

,
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...