Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival Svět knihy Praha se bude zabývat středem i střety světa. Přiveze i nobelistku

Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018 polská spisovatelka Olga Tokarczuková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018 polská spisovatelka Olga Tokarczuková. | foto: ČTK

PRAHA Festival a knižní veletrh Svět knihy Praha, který se na Výstavišti v Holešovicích uskuteční od 14. do 17. května, se bude zabývat geografickým středem i názorovými střety současného světa. Čestným hostem festivalu je Polsko, mezi hosty bude i držitelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková.

„Svět knihy Praha využívá ve výslovnosti zaměnitelná slova „střed“ a „střet“ k nastolení témat a souvisejících otázek. „Střet“ ve festivalovém mottu odkazuje k názorovému rozpolcení společnosti, kdy často protichůdné názory rozdělují rodiny i země a vedou ke konfliktům. O „středu“ se bude na letošním ročníku festivalu hovořit i v geografickém smyslu, kdy se diskutující dotknou středoevropské historie i identity,“ uvedla Váchová.

Polská spisovatelka Olga Tokarczuková.
Nobelisté Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa debatovali v rámci veletrhu Svět...

Polsko se na Svět knihy Praha vrací po deseti letech díky spolupráci s knižním veletrhem ve Varšavě. O výběru Polska mezi dalšími zájemci o čestné hostování rozhodlo, že pražští organizátoři navázali partnerství s knižním veletrhem ve Varšavě. Ten bude od 21. do 24. května jako hlavní zemi na oplátku představovat Česko. „Pomáhat české literatuře být vidět na mezinárodním poli vnímáme jako náš důležitý úkol, proto jsme myšlenku recipročního hostování navrhli a rozvíjeli. Aktuálně tedy jedou přípravy na dvou frontách. České literární centrum chystá prezentaci české literatury ve Varšavě. My spolu s Instytutem Książki, Polským institutem v Praze a řadou dalších partnerů zase chystáme prezentaci Poláků u nás a vymýšlíme společné projekty,“ sdělil ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer.

Svět knihy Praha letos navštíví polská spisovatelka Olga Tokarczuková, která loni obdržela ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu za rok 2018. Světa knihy Praha se Tokarczuková, které švédská akademie cenu udělila za „vypravěčskou představivost, jež - s encyklopedickou vášní - ukazuje překračování hranic jako formu života“, účastnila i v roce 2010, kdy veletrh hostil polskou literaturu.

„Připravujeme zajímavý program zahrnující oceněné tituly, populární fantasy, poezii, komiks i reportáž. Inspirováni loňským úspěchem budeme pokračovat v debatách se světovými hvězdami,“ podotkl dramaturg programu Guillaume Basset.

K česko-polské spolupráci odkazuje i letošní vizuál. Grafik Pavel Fuksa vytvořil s nadsázkou parafrázi státních symbolů. Návštěvníky veletrhu tak bude provázet gryf čtoucí knihy. Původně mytologické zvíře má ve festivalové verzi hlavu polské orlice a tělo českého lva.

Loňský ročník festivalu Svět knihy Praha celkem navštívilo více než 51.000 lidí a výstavní plocha se rozprostřela do téměř 4000 metrů čtverečních, na nichž se představilo 461 vystavovatelů.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!