Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival ve Varech začal, Tim Robbins na slavnostním zahájení převzal Křišťálový glóbus

Jiří Bartoška (vlevo) předal Timu Robbinsovi Křišťálový globus za mimořádný... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Bartoška (vlevo) předal Timu Robbinsovi Křišťálový globus za mimořádný... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Karlovy Vary V Karlových Varech dnes začal 53. ročník mezinárodního filmového festivalu. Zahajovací ceremoniál připomněl letošní sté výročí vzniku Československa, bratři Cabanové se pro jeho choreografii inspirovali estetikou trikolóry, girland, sokolských sletů a cvičení. Kreace tanečníků sklidily bouřlivé ovace publika.

Tleskalo i audiovizuální koláži připomínající všechny osmičkové roky za uplynulé století a s nimi spojené historické milníky české společnosti, kterou připravili umělci Vladimir 518, David Vrbík a Ondřej Anděra.

Součástí zahajovacího ceremoniálu byla projekce slavného snímku Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky, jednoho z klíčových titulů československé nové vlny.

Jeho uvedením pořadatelé vzdávají hold nedávno zesnulému režisérovi proslavenému ve světě. K zahajovacím filmům na festivalu vždy přijíždějí delegace jejich tvůrců. „Film máme, ale delegaci k němu neuvidíme na tomto jevišti, ani na žádném jiném,“ podotkl zejména k chybějícími režisérovi moderátor večera Marek Eben.

„K umělecké historii našeho státu patří jméno muže, kterému se podařilo, co jiným ne - stal se světovým. Odešel s jedním kufrem a vrátil se s dvěma Oscary,“ řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Připomněl, že Forman festival nejen měl rád, ale také mu pomáhal a doporučoval ho svým profesním přátelům. „Děkujeme, Miloši,“ řekl. 

Tim Robbins s Křišťálovým globem.
Tim Robbins (vlevo) přebírá ocenění Křišťálový glóbus od Jiřího Bartošky.

První fanoušci se před hotelem Thermal začali shlukovat už asi dvě hodiny předtím, než začali přijíždět první hosté. S fotoaparáty a mobilními telefony pak lovili záběry známých herců, hereček, filmařů i dalších známých hostů festivalu. Okolí hotelu také obcházeli policisté se psy a kontrolovali zabezpečení Thermalu před slavnostním večerem.

Herec, režisér, producent a hudebník Tim Robbins na červeném koberci zapózoval fotografům a lidem zamával. Nepřipojil se tak k tradici, kterou na festival přinesl John Travolta, když se s bezprostředností začal zdravit osobně s diváky. Podobně i Mel Gibson nebo Richard Gere se s fanoušky zdravili zblízka. Jen zdálky zamával a pozdravil stovky filmových fanoušků Tim Robbins, který je hlavní letošní hvězdou Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Herec Tim Robbins na zahájení 53. ročníku festivalu Karlovy Vary.

Herec Tim Robbins na zahájení 53. ročníku festivalu Karlovy Vary.

Tima Robbinse ale budou moci fanoušci potkat na festivalu ještě několikrát. V sobotu uvede ve Velkém sále hotelu Thermal film Bob Roberts a večer v letním kině film Vykoupení z věznice Shawshank. Ve středu pak zahraje se svou kapelou v karlovarském městském divadle.

Lidé, kteří i několik hodin čekali na sluncem rozpálené ploše před hotelem Thermal mohli zamávat a tleskali hlavně českým hostům festivalu, například režiséru Davidu Ondříčkovi, herečkám Anně Geislerové, Aleně Mihulové nebo Tereze Voříškové. Už tradičně potlesk doprovodil herce a muzikanta Jiřího Macháčka.

Robbins převzal Křišťálový globus

Do Karlových Varů přijela také dánská herečka Trine Dyrholmová, která na festivalu uvede hudební biografický snímek Nico, 1988, ve kterém ztvárnila titulní roli. Přijela také mladá novozélandská herečka Thomasin McKenzieová.

Sedmnáctiletá herečka si zahrála například ve filmu Hobit: Bitva pěti armád, na karlovarském festivalu představí film Beze stop režisérky Debry Granikové. Pořadatelé oznámili také příjezd amerického režiséra Richarda Linklatera, autora výjimečného filmu Chlapectví. 

Při úvodním ceremoniálu Tim Robbins převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V úvodním večeru také poprvé zazněla znělka letošního festivalu, v níž hraje loňský držitel ceny prezidenta festivalu, oscarový herec Casey Affleck. Tradičně ji natočil dlouholetý autor karlovarských znělek režisér Ivan Zachariáš.

Zahajovací ceremoniál karlovarského filmového festivalu. Při tvorbě...

Zahajovací ceremoniál karlovarského filmového festivalu. Při tvorbě choreografie se bratři Cabanové inspirovali sokolskými slety a estetikou trikolóry a girland.

Po slavnostní projekci bude festival pokračovat v tradici zahajovacích koncertů s ohňostrojem pro širokou veřejnost. Také letošní koncert je poctou zesnulému Miloši Formanovi. V podání Českého ná rodního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Carla Davise zazní hudba z filmů Hoří, má panenko, Taking Off, Valmont, Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy a dalších.

Hudbu z filmu Miloše Formana Amadeus bude jako exkluzivní host dirigovat Libor Pešek. Program doplní hudba z filmů jeho současníků a přátel. A Formana spolu s jeho dvorním kameramanem Miroslavem Ondříčkem připomínají ode dneška ve Varech také skleněné plastiky nesoucí otisky jejich dlaní.

Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii obdrží také scenárista, producent a režisér Barry Levinson. V jeho režii vznikl oscarový snímek Rain Man. Levinson režíroval také hvězdně obsazené drama Spáči nebo mystifikační podobenství o zákulisí politiky Vrtěti psem.

Letos jubilující herec Jaromír Hanzlík dostane cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii. Dalšími hosty festivalu budou herečka Anna Paquinová, která za svou dětskou roli ve filmu Piano získala Oscara, režisér Terry Gilliam, herec Caleb Landry Jones nebo producenti John Lesher či Greg Shapiro.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!