2. prosince 2012 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fillův obraz Tři Grácie byl vydražen za 14,6 milionu

Obraz Emila Filly Tři grácie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Emila Filly Tři grácie | foto: ČTK

PRAHA Velkoformátový obraz Emila Filly Tři Grácie byl v neděli vydražen na aukci v pražském paláci Žofín za 14,6 milionu korun.

Vyvolávat se začínalo na 12 milionech. Nový majitel, který dražil po telefonu, zaplatí ještě dvacetiprocentní aukční přirážku.

Fillova díla patří mezi sběrateli umění k oblíbeným, domácí aukční rekord tohoto autora drží obraz Zátiší s lahví Cherry, který se před dvěma lety prodal za 16,25 milionu korun bez aukční přirážky. Letos se prodal obraz Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena.

Tři Grácie

Obraz Tři Grácie pochází z vrcholného Fillova období, autor ho namaloval v roce 1937. V avantgardním pojetí zachycuje antický námět tří grácií, který Filla pojal osobitým stylem archaického kubismu. Jde o mnohokrát vystavované a reprodukované dílo, v poslední době například na samostatné expozici Emila Filly v Galerii Antonína Procházky (Brno, 2003) a na výstavě Černá slunce (Ostrava, 2012-2013).

Na nedělní aukci byl prodán i obraz Jana Zrzavého Zátiší s česnekem. Z vyvolávací ceny 1,1 milionu se vyšplhala na 2,5 milionu. Sběratele dnes zaujal také olej Jaroslava Čermáka (1830 - 1878) Šimon Lomnický na Karlově mostě, jehož objednavatelem byl hrabě Eugen Černín. Obraz vysoké sběratelské i dokumentární hodnoty, jehož vyvolávací cena byla dva miliony, se prodal za 2,7 milionu.

Nejdráže prodaným dílem na českých aukcích je obraz Tvar modré Františka Kupky, který se letos prodal za 55,75 milionu korun.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.