Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Film Petra Nikolaeva o legionářích by mohl jít do kin v roce 2017

Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, předseda Sněmovny Jan Hamáček a režisér... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, předseda Sněmovny Jan Hamáček a režisér... | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Natáčení filmu Opravdoví bratři, věnovaného působení českých legií v Rusku, by mohlo začít na konci letošního roku. Definitivní verze scénáře už je připravena. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to dnes řekl režisér snímku Petr Nikolaev, který by si přál, aby film přišel do kin na konci roku 2017.

„Republika by nevznikla bez legionářů,“ je přesvědčen Nikolaev. „My jsme přišli s tím projektem proto, že chceme nejenom připomenout hrdinství těch lidí, kteří před sto lety nasazovali životy v řadách legií, ale chtěli bychom pozvednout i národní hrdost a národní sebevědomí, protože v tomto případě máme opravdu být na co hrdi,“ uvedl Nikolaev k filmu, který zaštítili předseda a místopředseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD) a Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostů.

Hamáček je přesvědčen, že si odkaz legionářů a operace vojsk v zahraničí během první světové války zfilmování zaslouží. Podobně mluvil i Gazdík, podle něhož doba skýtá řadu hlubokých příběhů bratrství, hrdinství a přátelství, které je potřeba ukazovat.

Režisér Petr Nikolaev.

Režisér Petr Nikolaev.

Nikolaev už na filmu pracuje několik let. „Intenzivně jsme začali na tom projektu pracovat před čtyřmi lety. Od té doby se píše scénář, máme jeho, dá se říct, definitivní verzi. Byla to velká práce, ten materiál je neobyčejně rozsáhlý,“ poznamenal dnes režisér.

„Vytknuli jsme si na začátku rozpočet, který by byl důstojný pro takový film, a to je 100 milionů korun,“ řekl také ke snímku, který nazývá skromným velkofilmem. Zatím má přislíbeno asi 70 procent rozpočtu, patří mezi ně granty i prostředky soukromých firem. Spolupracuje také s Českou televizí nebo ministerstvem obrany.

Legie v Rusku byly jednotky složené z dobrovolníků, kteří se hlásili do carské armády a vytvořili Českou družinu. Ta se postupně přeměnila v Československé vojsko na Rusi o síle tří divizí. Legionáři se vyznamenali zejména v bitvách u Zborova a Bachmače proti rakousko-uherským a německým vojskům. Převzali kontrolu nad Transsibiřskou magistrálou, kterou drželi v bojích proti Rudé armádě i s pomocí 63 vlaků o 40 vagonech. Do vlasti se vrátili po strastiplném putování na lodích plujících z Vladivostoku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR Praha - Východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč