23. března 2019 20:32, aktualizováno  22:38 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Českých lvech zvítězil snímek Všechno bude. Toman neproměnil žádnou z 13 nominací

Olmo Omerzu získal ocenění za nejlepší režii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olmo Omerzu získal ocenění za nejlepší režii. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua opanovala sobotní večer 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i oba herecké výkony ve vedlejších rolích. Historický snímek Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.

Jan František Uher získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší...
Eliška Křenková dostala ocenění ve vedlejší roli.

Úspěch v podobě čtyř českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro tento snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za nejlepší kameru, Petr Wajsar za nejlepší hudbu a Eva Kotková za nejlepší kostýmy.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scénáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.

První skleněnou plastiku večera převzala herečka Martha Issová. Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získala za roli v televizním seriálu Dukla 61 o tragédii v Dole Dukla v 60. letech minulého století. Issová v seriálu ztvárnila ráznou ženu, která při výbuchu v dole ztratila jak manžela, tak nejstaršího syna. Dvoudílný seriál režiséra Davida Ondříčka získal později během večera dalšího Českého lva jako nejlepší televizní film nebo minisérie. „My bychom tuto chvíli rádi věnovali obětem neštěstí v roce 61 na dole Dukla,“ řekl Ondříček, když cenu přebíral.

Jenovéfa Boková vyhrála ocenění za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Jenovéfa Boková vyhrála ocenění za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Mezi oceněné snímky se s jedním lvem zařadily i filmy Hmyz, pro něj získali Českého lva za filmovou scénografii Jan a Václav Švankmajerové a pohádka Čertí brko oceněná za nejlepší masky, jejichž autorem byl Zdeněk Klika. Za zvuk dostali lva Jan Šulcek, Jakub Jurásek a David Titěra pro film Domestik, cenu za nejlepší dramatický televizní seriál má komediální seriál Petra Zelenky Dabing Street.

Jako nejlepší dokument akademici vybrali King Skate Šimona Šafránka o zrodu skateboardingu v Československu. Pro jeho natočení nasbíral Šafránek od protagonistů 30 hodin autentických videozáznamů skateboardingu z 80. let. Sám natočil 20 hodin rozhovorů a dalších materiálů, získal i další hodiny televizních záznamů, s jejichž pomocí budoval v dokumentu dobovou atmosféru.

Herci Křenková a Uher dostali české lvy za výkony ve vedlejších rolích.

Herci Křenková a Uher dostali české lvy za výkony ve vedlejších rolích.

Na pódium v Rudolfinu si přišla převzít skleněnou sošku i legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí, dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

O Českého lva se filmy utkaly v 15 statutárních kategoriích. Celkem 143 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA) vybíralo ze 40 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 29 dokumentů uvedených do distribuce v roce 2018.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!