14. února 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmové premiéry: Jan Švankmajer utíká z vojenské základny až do srdce Afriky

T´Challa (Chadwick Boseman) přilétá převzít trůn. Snímek Černý panter (2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T´Challa (Chadwick Boseman) přilétá převzít trůn. Snímek Černý panter (2018). | foto: MARVEL

PRAHA Třetí únorový týden míří do českých kin pět snímků. Mezidruhovou romanci od Guillerma del Tora doplní marvelovský hrdina bez bázně a hany, Ewa Farna v dokumentu, akční thriller bez servítek a dlouho očekávaná novinka Jana Švankmajera.

Tvář vody

Oceňovaný snímek s 13 nominacemi na Oscara. V tajném vládním výzkumném středisku v americkém Baltimoru se v roce 1962 odehraje pozoruhodný příběh. Uklízečka Elisa Espositová (Sally Hawkinsová) je po ošklivé nehodě němá. Když se ale v klikatých uličkách výzkumného centra ztratí, v jedné z kádí nalezne obojživelného muže (Doug Jones), kterého zajal podlý generál Strickland (Michael Shannon). Obojživelný muž stejně jako Elisa nemluví a tak k sobě hned od začátku mají blízko. Uklízečka se rozhodne riskovat vše a s tajemnou bytostí, do které se zamilovala, utéct.

Černý panter

Příběh Černého pantera sleduje T´Challu (Chadwick Boseman), nového krále technologicky vyspělého království Wakanda ležícího uprostřed Afriky. Wakanďanům se vede nadmíru dobře díky bohatým zásobám vibrania, téměř magického kovu, který uspíšil technologický růst. Odloučený T´Challa se do své země vrací téměř jako cizinec, musí totiž převzít trůn po svém zesnulém otci. Cestu mu ale zkříží zlý Killmonger (Michael B. Jordan), který má zálusk na trůn i samotné vibranium. Tento kov by se v nesprávných rukách mohl stát zkázou světa.

Darkland

Zaid (Dar Salim) je úspěšný kardiochirurg, kterému v životě nic nechybí. Má skvělou práci, útulný byt a jeho krásná žena je v očekávání. Zaidovi nečekaně zaklepe na dveře jeho bratr Yasin, který se zapletl s mafií. Zaid mu odmítne pomoct, čímž uspíší bratrovu smrt z rukou vůdce mafie. Policie nejedná. S pocitem viny se kardiochirurg rozhodné vzdát všeho, aby svého bratra pomstil.

Ewa Farna 10: Neznámá známá

Česko-polská popová ikona je na scéně již deset let. Oslavte toto zpěvaččino výročí pomocí informačně nasyceného dokumentu, který potěší nejen skalní fanoušky Ewy Farne.

Hmyz (premiéra až v pondělí 19. února)

Když se spojí Jan Švankmajer a Karel Čapek, tak musí zákonitě vzniknout něco geniálního. Hmyz je adaptací slavné divadelní hry Karla čapka, do které Švankmajer přidal svůj nezaměnitelný výtvarný styl. „Hra Ze života hmyzu je misantropická hra. Můj scénář jen tuto misantropii prohlubuje, tak jako se prohlubuje podobnost člověka s hmyzem a této civilizace s mraveništěm. Také by se nemělo zapomínat na poselství Kafkovi Proměny,“ říká Jan Švankmajer.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!