31. ledna 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmové premiéry: výprava s Tondou Blaníkem za labutí písní Daniela Day-Lewise

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Fiktivní lobbista Antonín Blaník (na snímku) alias herec Marek Daniel populární... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fiktivní lobbista Antonín Blaník (na snímku) alias herec Marek Daniel populární... | foto: ČTK

PRAHA První únorový týden míří do českých kin pět snímků. Kromě dlouho očekávané politické satiry Marka Najbrta se diváci mohou těšit na příběh slavného módního návrháře, dokument o nezvyklém putování, hořkosladké komedie o dánském psychiatrovi a problémy neurotické rodiny z vyšší společnosti.

Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník (Marek Daniel) dlouho vymýšlel, čím si zpestřit život. Najednou se to zdálo úplně jasně - bude přece kandidovat na prezidenta! S programem o rovné korupci dostupné všem přece nemůže neuspět. Máslo a lithium do každé rodiny! Svého šéfa na cestě za záchranou naší republiky samozřejmě doprovodí i Lenka (Halka Třešňáková) s Žížalou (Michal Dalecký).

Nit z přízraků

Šaty od návrháře Reynoldse Woodcocka (Daniel Day-Lewis) byly vše, co jen si mohla dáma v poválečném Londýně přát. Jeho šaty byly znakem luxusu, tučného konta, společenského postavení i dobré rodinné krve. Taková prestiž v módních kruzích si ale na umělci vybrala svou daň. Trápí ho samota a když v zapadlé kavárničce nalezne zdánlivě zakřiknutou servírku (Vicky Kriepsová), učiní z ní svou milenku. Dívka ale záhy pochopí pravidla hry a vezme návrhářův život do vlastních rukou... Snímek je posledním filmem herce Daniela Day-Lewise, který minulý rok oznámil konec herecké kariéry.

Happy End

Maminka malé Eve onemocní. V mezičase se musí dívka přestěhovat za svým odloučeným otcem do Calais. Problémem je, že rozlehlé rodinné sídlo je jako dělané pro pořádné intriky a ústrky. Jakpak by ne, když v něm žije jedna z těch „lepších“ rodin. Do hlavních rolí ostré satiry obsadil Haneke plejádu velkých hereckých jmen včetně Isabelle Huppert a Jean-Louise Trintignanta - protagonistů Oscarem, Zlatou palmou i Zlatým glóbem oceněné Lásky (2012).

Tak pravil Bůh

Dánsko osmdesátých let je svérázný kraj. V malém městečku žije psychiatr Uffe, který má, jak se zdá, více problémů než jeho pacienti. Své klienty si také bere domu, kde se s nimi zpíjí do němoty. A jeho rodina? Ta je ještě možná o něco podivnější než on. Ale co, hlavně když si Uffe připadá jako Bůh.

5 October

Muž opouští svou rodinu a vydává se na dalekou cestu s nejasným cílem. Ta je pro něj útěkem před realitou a snahou vyrovnat se s tím, že má na obličeji dvoukilový nádor, který se neúspěšně snaží zakrýt hustým plnovousem. Operace by mohla mít fatální následky. Někdy je možná lepší, alespoň na chvíli, hodit vše za hlavu a vydat se do neprozkoumaných končin. Snímek natočil kameraman Martin Kollár o svém bratrovi.

  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.