28. ledna 2011 16:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmový festival v Rotterdamu slaví čtyřicítku. Pozval i Švankmajera

Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera |

V Rotterdamu právě probíhá 40. ročník mezinárodního filmového festivalu (IFFR), který každoročně nabízí kvalitní celosvětovou přehlídku nezávislé, inovativní a experimentální kinematografie a vizuálního umění. Dává prostor a podporuje nezávislé filmaře z celého světa a je tak přirozeným centrem pro objevování filmových talentů a uvádění premiér filmů, které se později úspěšně prezentují i na jiných světových festivalech.

Festival je nesmírně oblíbený. Je to jedna z největších kulturních událostí v Holandsku, ale díky svým věrným divákům i jeden z nejvíce navštěvovaných filmových festivalů na světě. Jenom v roce 2010 se přišlo na filmy podívat během 12 dnů přes 350 tisíc diváků. "Považuji tento festival za nejlepší v Evropě”, říká Anne-Marie Ros, jedna z pravidelných návštěvnic. "Potkáte tady zajímavé lidi z celého světa, můžete si pohovořit s režiséry i herci, je tady prostě skvělá atmosféra.”

Letos si chce festival tu svoji čtyřicítku se svými diváky opravdu užít. Rozšířil se prostor pro promítání filmů na symbolických 40 lokalit po celém Rotterdamu a pod heslem "XL” je připraven opravdu rozsáhlý program - rozšířená nabídka filmů, retrospektivní přehlídka nejúspěšnějších snímků minulých let, program pro rodiče s dětmi , výstavy, semináře a jiné.

V Rotterdamu právě probíhá  40. ročník mezinárodního filmového festivalu (IFFR)

Rudé westerny
Jedna z tematických řad, které rozšiřují letošní nabídku má název "Rudé westerny” a uvede vůbec poprvé přehlídku westernů vytvořených v letech 1924-1980 ve Východním bloku. Jde o filmy, které byly k vidění na Západě opravdu jen zřídka. A tak se konečně bude moci i filmový fanoušek v Rotterdamu podívat například na indiánku "Synové Velké medvědice” s nezapomenutelným Gojko Mitičem v hlavní roli natočenou v roce 1965 českým režisérem Josefem Machem ve studio DEFA v tehdejší NDR.

Rotterdamský festival má ve svém logu tygra a o cenu stejného jména se soutěží v kategoriích "Hlavní cena” a "Cena za krátký film”. Letos, výjimečně, ještě přibude i cena retrospektivní - pro bývalé kandidáty na Tygry uplynulých let.

Švankmajerův film soutěžit nebude
Film Jana Švankmajera je uváděn v nesoutěžní sekci "Spectrum”. Do této kategorie jsou vybírány výjimečné umělecké snímky slavných i méně známých filmových tvůrců z celého světa. Jan Švankmajer patří bezesporu k té prvně jmenované skupině, je to ve světě jeden z naších nejuznávanějších filmařů.

"Mistr Švankmajer je zpátky. K naší velké radosti”, komentovala jeho návrat po pětileté odmlce Ludmila Cviková, jedna z programových ředitelek tohoto festivalu. Švankmajerův nový snímek "Přežít svůj život” byl již s velkým úspěchem promítán na filmovém festival v Benátkách. Tato "psychoanalytická komedie” o člověku žijícím ve dvou světech – tom skutečném a snovém, které se navzájem prolínají , zaujme jistě nejen svým obsahem jako sonda do našeho nevědomí, ale i svým originálním provedením. Autor kombinuje hraný a animovaný film s využitím koláží fotografií herců. Sám Švankmajer v úvodu svého filmu vysvětluje svoji papírkovou "večerníčkovou” metodu nedostatkem finančních prostředků na tento film. Těžko říct, jestli mu na tento vtip diváci v Rotterdamu skočí, ale vzhledem k tomu, že i v Holandsku se začíná na kultuře drasticky setřit, jistě budou v obraze.

Některé z koláží Jana Švankmajera, které byly použité pro film, budou vystaveny v Českém centru v Rotterdamu. Vernisáž se koná za účasti autora v úterý 1.února, ve stejný den jako premiéra jeho filmu na zdejším festivalu. Filmový festival potrvá do 6. února, výstavu v Českém centru je ale možné shlédnout až do 7. března a během muzejní noci 5. března dokonce až do pozdních nočních hodin.

Královu řeč diváci neuvidí

Filmový festival v Rotterdamu je populární, je cool, je skvělý, má úžasnou atmosféru… ale Cannes to samozřejmě není. Proto možná i ta vynucená změna závěrečného filmu na poslední chvíli. Až do minulého týdne se totiž festival pyšnil tím, že na závěr festivalu bude uveden snímek "The King´s speech” (Králova řeč) režiséra Toma Hoopera. Po úspěchu na Zlatých globech (cena pro Colina Firtha za hlavní mužskou roli) se ale producent rozhodl změnit strategii, soustředit reklamní kampaň pouze na vysoké cíle jako je Oscar a Cena Britské filmové akademie (BAFTA) a stáhnout film z ostatních festivalů. The King´s speech získal posléze 12 nominací na Oskara, takže ho nějaká ta pozlacená soška nejspíš nemine. V Rotterdamu museli v rychlosti zajistit náhradníka. Je jím "The Fighter” (Bojovník) režiséra Davida O´Russella. Ten sice také získal Zlaté glóby, ovšem za vedlejší role (Christian Bale a Melissa Leo), a tak ten Rotterdam snad tolik nevadí.

Jitka Prokopičová, autorka je blogerkou serveru Lidovky.cz. Žije v Holandsku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!