14. října 2009 10:11 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Filmový Londýn: Clooney chce 'adoptovat děti Brada Pitta'

George Clooney a Bill Murray | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Clooney a Bill Murray | foto: AFP

LONDÝN Premiérou animovaného snímku Fantastický pan Lišák začal v Londýně již 53. ročník filmového festivalu. Uvede skoro dvě stě celovečerních snímků ze šestačtyřiceti zemí, včetně českých filmů Holka Ferrari Dino, Kdopak by se vlka bál, Protektor a dokumentu Osadné ve slovensko-české koprodukci.

Na dnešní premiéře se objevila řada hvězd. Vedle režiséra Wese Andersona dorazili také herci, kteří propůjčili hlas kresleným postavám jeho snímku Fantastický pan Lišák, např. George Clooney nebo Bill Murray. Doma ale kvůli chřipce zůstal "hlas" další hlavní role, Meryl Streep.

Anderson film natočil podle románu pro děti Roalda Dahla. Většina tiskové konference před promítáním se ale točila kolem osobního Clooneyho života. Na otázku, kdy se hodlá usadit, osmačtyřicetiletý herec zažertoval, že zamýšlí "adoptovat děti Brada Pitta".

Mezinárodní premiéra
Na festivalu budou v sekci Cinema Europa uvedeny české snímky Holka Ferrari Dino Jana Němce, Kdopak by se vlka bál Marii Procházkové a dokument Osadné režiséra Marka Škopa ve slovensko-české koprodukci. Film Protektor režiséra Marka Najbrta, který Česká filmová a televizní akademie navrhla k nominacím na Oscara, absolvuje v Londýně mezinárodní premiéru.

Londýnský filmový festival patří k největším přehlídkám v Evropě a od roku 1957 se snaží ukázat britskému publiku nejlepší snímky uplynulého roku. Filmy se promítají v kinech po celém Londýně i pod širým nebem na Trafalgarském náměstí. Festival v minulosti neudílel hlavní ceny, ale letos se snaží posílit svou reputaci a udělí cenu pro nejlepší film.

V Londýně bude uvedeno 15 filmů ve světové premiéře, včetně nového snímku tvůrce Amélie z Montmartru Jeana-Pierra Jeuneta Galimatyáš. Své nejnovější filmy v Londýně představí režiséři jako Michael Haneke, Atom Egoyan, Steven Soderbergh, Ang Lee a Jane Campionová. Festival vyvrcholí 29. října snímkem Nowhere Boy o Johnu Lennonovi, který jako režijní debut natočila britská výtvarnice Sam Taylor-Wood.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...