Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Filmy od Marvelu jsou opovrženíhodné.‘ K válce proti superhrdinům se přidal i režisér Kmotra

Marlon Brando jako Kmotr ve stejnojmenném filmu Francise F. Coppoly z roku 1972. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marlon Brando jako Kmotr ve stejnojmenném filmu Francise F. Coppoly z roku 1972. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Režisér Martin Scorsese začátkem října naštval fanoušky superhrdinských filmů, když o dílech prohlásil, že nejsou skutečnou filmařinou. Podle režiséra oceňované trilogie Kmotr Francise Forda Coppoly byl ale Scorsese ještě příliš mírný. Schyluje se k otevřené válce slavných režisérů s mašinérií na filmy podle komiksů?

Dnes již osmdesátiletý Francis Ford Coppola přebíral cenu Lumière za celoživotní přínos na filmovém festivalu ve francouzském Lyonu. Při té příležitosti odpovídal na dotazy novinářů. „Když Martin Scorsese řekl, že filmy od Marvelu nejsou skutečná kinematografie, tak měl naprostou pravdu. Očekáváme, že se z filmů něco naučíme, že si odneseme nějaké zkušenosti, osvícení nebo třeba inspiraci,“ prozradil režisér to, co si myslí o nedávných Scorseseho výrocích. 

Chris Hemsworth jako Thor ve filmu Avengers: Endgame (2019). Režie: Anthony...
Představitel Hulka Mark Ruffalo.

„Opravdu netuším, zda si někdo odnese něco z toho, že prakticky sleduje pořád ten samý film dokola a dokola. Martin byl příliš mírný, když řekl, že to není kinematografie. Když neřekl, že jsou ty filmy opovrženíhodné, tak to musím říct já,“ dodal.

Režisér Francis Ford Coppola přebírá cenu Prix Lumiere za celoživotní přínos.

Režisér Francis Ford Coppola přebírá cenu Lumière za celoživotní přínos.

Vše začalo rozhovorem, který začátkem října poskytl režisér Martin Scorsese, mezi jehož nejlepší snímky patří například Vlk z Wall Street, Letec či Mafiáni, společenskému magazínu Vulture ku příležitosti uvedení svého nového filmu Irčan. Na otázku, jestli viděl nějaké filmy od Marvelu odpověděl, že se snažil na ně podívat, ale není to pro něj opravdová filmařina. „Nejsou to filmy, ve kterých se postavy snaží sdělovat skutečné emoční a psychologické zážitky jiným postavám,“ vysvětlil režisér svůj postoj. Dodal, že superhrdinské filmy dělají z filmového řemesla zábavní park. 

Naštvané reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Scorseseho výroky okomentovali například režisér Taika Waititi, scenárista a režisér Joss Whedon, režisér James Gunn nebo herec Samuel L. Jackson. 

Každý má právo na názor

Podle herce Samuela L. Jacksona, který ve filmech od Marvelu hraje velitele organizace S.H.I.E.L.D Nicka Furyho, je to normální reakce. Protože ne všem se líbí zase to, co točí Scorsese. Scorseseho výrok je podle herce stejný, jako kdyby režisér řekl, že animovaný králík Bugs Bunny není vtipná postava.

„Spousta Italoameričanů si určitě myslí, že by o nich Scorsese takové filmy točit neměl,“ narážel Jackson na režisérův film Mafiáni (1990), který vypráví o americké rodině původně italských mafiánů. „Každý má právo na názor, je to v pořádku. Nikdo kvůli názoru někoho jiného nepřestane točit filmy,“ dodal.

„Martin Scorsese je určitě jedním z mých pěti nejoblíbenějších režisérů. Kdysi mě dopálilo, když kritizovali jeho Poslední pokušení Krista (1988) a přitom ten film ani neviděli. Teď jsem smutný z toho, že on stejným způsobem shazuje moje filmy,“ reagoval na sociálních sítích režisér James Gunn, který pro Marvel natočil dvojici filmů o Strážcích galaxie.

James Gunn se nyní na svém Instagramu vyjádřil i ke Coppolovu výroku. „Mnoho z našich dědečků si myslelo, že jsou všechny mafiánské filmy stejné. Mnozí je nazývali opovrženíhodnými. Někteří si mysleli to samé o westernech,“ napsal. „Některé superhrdinské filmy jsou otřesné, některé jsou krásné. Stejně jako gangsterky a westerny (a obecně prostě všechny filmy), ne každý je dokáže docenit. Nezvládnou to ani někteří filmoví géniové. Je to naprosto v pořádku,“ dodal.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Many of our grandfathers thought all gangster movies were the same, often calling them “despicable”. Some of our great grandfathers thought the same of westerns, and believed the films of John Ford, Sam Peckinpah, and Sergio Leone were all exactly the same. I remember a great uncle to whom I was raving about Star Wars. He responded by saying, “I saw that when it was called 2001, and, boy, was it boring!” Superheroes are simply today’s gangsters/cowboys/outer space adventurers. Some superhero films are awful, some are beautiful. Like westerns and gangster movies (and before that, just MOVIES), not everyone will be able to appreciate them, even some geniuses. And that’s okay. ❤️

Příspěvek sdílený James Gunn (@jamesgunn),

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.