28. dubna 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fingovaná válka kryje sexuální skandál. HBO připravuje Vrtěti psem jako seriál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Snímek Vrtěti psem (1997). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Vrtěti psem (1997). | foto: New Line Cinema

Ve snímku Vrtěti psem z roku 1997 se hollywoodský producent a prezidentův poradce snaží zakrýt prezidentův sexuální skandál propracovaným mediálním plánem o jedné velké válce. Kultovní politickou satiru teď televize HBO začne natáčet jako seriál.

Stanley Motts (Dustin Hoffman) je uznávaný hollywoodský producent velkorozpočtových filmů. Jeden den za ním přijde prezidentův poradce a spin doctor Conrad Brean (Robert De Niro). Spolu musí vymyslet, jak odvrátit katastrofu - prezidentské volby se nezadržitelně blíží a znovuzvolení současného pana prezidenta může být výrazně ohroženo jeho na veřejnost prosakujícím sexuálním skandálem. Motts přijde s rafinovaným plánem - zavedou Ameriku do fiktivní války a občany přestane zajímat cokoliv jiného. Politická satira Vrtěti psem, která navíc poukazuje na moc amerického mediálního průmyslu, nebyla nijak závratně výdělečným filmem. I přesto se ale dočkala kultovního statusu, na čemž mají velkou zásluhy i výborné herecké výkony Hoffmana (nominace na Oscara) a De Nira.

Snímek Vrtěti psem (1997).
Snímek Vrtěti psem (1997).

Magazín The Hollywood Reporter přišel s informací o tom, že se Barry Levinson (režisér původního filmu) domluvil s kabelovou televizí HBO na natočení komediálního seriálu na motivy filmu. Půjde opravdu spíše o sitcom, neboť jeden díl má mít jen půl hodiny. Zároveň na veřejnost pronikla informace, že výkonný producent seriálu bude sám Robert De Niro. Za „znovuobjevením“ tématu může stát i ohromný úspěch politického seriálu House of Cards z produkce Netflix nebo vzestup falešných a zavádějících zpráv, takzvaných fake news.

Snímek Vrtěti psem je velmi zajímavý i tím, že byl nominován na dva Oscary - pro Hoffmana za hlavní roli a za scénář. To se ale stalo přibližně ve stejné době, kdy na prezidenta Clintona prosákl sexuální skandál s internistkou Monicou Lewinskou. Film tak vlastně předpověděl budoucnost.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz