Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Finský dirigent Oramo vyměnil hokejku za housle a taktovku. Podruhé vystoupí na Pražském jaru

Šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC Sakari Oramo na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC Sakari Oramo na Pražském... | foto: ČTK

PRAHA Dirigent Sakari Oramo, který se na čtvrtečním koncertu Pražského jara letos již podruhé představí jako šéfdirigent Symfonického orchestru BBC, je představitelem druhé generace finské dirigentské školy spjaté se Sibeliovou akademií.

Z ní vzešli takové osobnosti jako Osmo Vänskä, Jukka-Pekka Saraste, Esa-Pekka Salonen, Susanna Mälkkiová, Mikko Franck nebo současný šéf Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Pietari Inkinen.

„Jako malý kluk jsem podobně jako snad každý Fin hrál hokej. Ale později jsem šel jiným směrem a vyměnil hokejku za housle a dirigentskou taktovku,“ řekl padesátiletý Oramo, který je odchovancem věhlasného pedagoga Jormy Panuly.

„Velké umění profesora Panuly tkví v tom, že se s postupem studia stává pro studenta méně a méně významným, až jeho význam zcela pomine,“ uvedl Oramo.

Londýnský Symfonický orchestr BBC pod jeho vedením ve středu uvedl Baladu blanickou od Leoše Janáčka, Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 5 c moll Osudovou Ludwiga van Beethovena. Ve čtvrtek v Obecním domě nabídne českou premiéru díla soudobého britského skladatele Colina Matthewse Traces Remain, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka a Symfonii číslo 5 B dur Sergeje Prokofjeva.

Londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem vystoupil ve...
Londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem vystoupil ve...

„Společný titul těchto děl se hledá těžko, ale asi by zněl dějiny a hudba. Matthews ve své skladbě cituje nedodělaná díla různých skladatelů, Bartók vyjadřuje stesk po vlasti, do které se nemůže vrátit a Prokofjevova symfonie popisuje pocity spojené s válkou,“ sdělil Oramo, podle kterého ‚klasická hudba umí nejlépe komunikovat napříč stoletími i kulturami a napříč jazykovými bariérami‘.

Dirigent je publiku Pražského jara znám díky své první návštěvě v roce 2007, kdy zde spolu s Finským rozhlasovým orchestrem uvedl mimo jiné Janáčkova Tarase Bulbu. Současný šéfdirigent Symfonického orchestru BBC a Královské filharmonie ve Stockholmu na postu v Londýně vystřídal Jiřího Bělohlávka.

„Symfonický orchestr BBC má v repertoáru často severskou hudbu a spolupracoval s několika finskými dirigenty. Ale to nejlepší jsme si nechali nakonec,“ hodnotil jeho působení u Symfonického orchestru BBC generální manažer orchestru Paul Hughes.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...