8. července 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fond kinematografie by podle Sobotky mohl získat další příjem z daní

Premiér Bohuslav Sobotka na setkání s filmovými producenty v Karlových Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka na setkání s filmovými producenty v Karlových Varech. | foto: ČTK

KARLOVY VARY Karlovarský festival nenabízí jen filmy a hvězdy, ale také setkání filmových profesionálů, i politiků. Včera se na půdě festivalu sešel premiér Bohuslav Sobotka s filmovými producenty a při jednání vznesl návrh navázat příjmy Státního fondu kinematografie na výběr některé daně, aby fond získal pravidelný roční příjem. Ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková návrh vítá.

Sobotka připomněl, že už začátkem měsíce vláda schválila navýšení rozpočtu Státního fondu kinematografie (SFK) na letošní rok pro filmové pobídky o 300 milionů korun, takže bude mít k dispozici 800 milionů korun. "Návrh získal jednomyslnou podporu, ovšem do budoucna k tomu budeme potřebovat shodu v koalici," řekl.

Podle Sobotky nezáleží na tom, o kterou daň by šlo. Jednou z možností je navázat příjem fondu na výnos z DPH z prodeje vstupenek do kin. "Mimochodem, to DPH se v minulých letech výrazně zvýšilo z pěti na 15 procent," řekl Sobotka ČTK. Je přesvědčen, že by se část výnosu z této daně mohla vrátit zpět a podpořit výrobu filmů v České republice.

Premiér považuje za důležitý garantovaný příjem fondu. "Tedy stanovit pevné procento, neztrácet čas diskusemi a určit, kolik finančních prostředků je zapotřebí, aby to bylo efektivní," dodal Sobotka.

V době stability může fond zkoušet další postup

Podle ředitelky SFK Heleny Bezděk Fraňkové měla podpora v letech 2004 až 2014 velké výkyvy. "Předvídat se nedalo nic. Novinkou je, že každý rok získáme 70 milionů korun z prodeje licencí ke starým českým filmům, které spravujeme. Zajistí je Národní filmový archiv jako náš nový partner," uvedla. Podle ní nastává stabilita let 2014 až 2015, na které si fond vyzkouší další postup.

Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

"Pokud se fond povede posílit, může nastat rozvoj. Můžeme začít systémově podporovat historické výpravné filmy v celém řetězci. Od dobře zafinancovaného vývoje, přes výrobu, distribuci i propagaci, aby se dostaly na zahraniční festivaly a trhy," řekla ČTK.

Podle Fraňkové činí současný rozpočet SFK 230 milionů, z toho 30 milionů jde na chod kanceláře a autorské honoráře placené z licencí. "V momentě, kdy dostaneme 100 milionů korun, tak je koncepčně dokážeme rozdělit tak, aby byly každoročně podpořeny minimálně tři filmy na vývoj a nastala vyšší podpora náročných projektů. Dostalo by se na filmovou výchovu a digitální restauraci zlatého fondu kinematografie," dodala.

ČTĚTE TAKÉ

Jednorázové dotace podle ní nemají význam, nelze podpořit filmy ve vývoji a pak na ně nemít peníze. "Pojďme se domluvit na inteligentní částce a rozdělit ji tak, aby znamenala rozvoj. Musíme být konkurenceschopní jako třeba Polsko. To dokážeme jedině tak, že budeme vědět, kdy, kdo, s kým a za kolik a budeme to vědět každý rok," zdůraznila. Mělo by to být zakotveno v legislativně-technické novele zákona o audiovizi, kde bude tento zdroj uveden v konkrétním procentu z nějaké daně. Fond kinematografie už pracuje na tom, aby zjistil, jaké daně jsou k dispozici.

ČTK, Lidovky.cz

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.