1. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fotofestivalu vévodí portréty Ivana Pinkavy. Vystavují ale i amatéři

Ivan Pinkava: Zápas s andělem. Fotofestival Moravská Třebová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Pinkava: Zápas s andělem. Fotofestival Moravská Třebová. | foto: Ivan Pinkava

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ 15. ročník Fotofestivalu v Moravské Třebové představí známá jména i začínající autory. Hlavní hvězdou fotofestivalu je Ivan Pinkava, dále se představí Pavel Mára nebo Zdeněk Vajner, který vloni získal jednu z cen Czech Press Photo.

Na zámku v Moravské Třebové je od soboty k vidění série fotografií Ivana Pinkavy. Návštěvníci výstavy se mohou těšit nejen na známé pinkavovské portréty, ale také na snímky zdánlivě obyčejných předmětů, které však žijí svým vlastním životem. A tak i čalouněné křeslo nebo židle mohou mít svoji vlastní roli.

Ivan Pinkava: Trůn. Fotofestival Moravská Třebová.

Ivan Pinkava: Trůn. Fotofestival Moravská Třebová.

Nadpozemské bytosti i svět supermarketů

V muzeu bude představena kolekce čtyř fotografů, který každý po svém zobrazuje svět kolem sebe. Pavel Mára zavede diváka mezi tváře a těla nadpozemských bytostí, skrytých v červených barvách. Fotografka Johana Pošová skládá svět z černobílých geometrických obrazců. Na festivalu bude také člen Slovenské nové vlny Rudo Prekop, který vystavuje spolu se svými studenty z ateliéru fotografie FAMU. Zajímavý cyklus představí také Zdeněk Vajner. Vloni získal tento autor první cenu v kategorii Každodenní život v soutěži Czech Press Photo. Jeho cyklus balkonů a balkonků zaujal především nápaditostí a zpracováním. Nyní Vajner nabídne sérii snímků z nákupního světa supermarketů.

Zdeněk Vajner: Z cyklu Billa. Fotofestival Moravská Třebová.

Zdeněk Vajner: Z cyklu Billa. Fotofestival Moravská Třebová.

Kromě profesionálních fotografů dostali šanci i amatéři. Kurátorský tým vybral čtrnáct autorů z Čech i ze zahraničí. Jedním z nich je polská studentka fotografie Anna66, která zaujala svým souborem aranžovaných portrétů. Tým pozval také Lukáše Bartoně, který pro návštěvníky festivalu připravil zajímavou performanci. Každého, kdo projde dvoranou muzea, si vyfotí a jeho snímek hned vystaví v expozici. Další autoři se hlásili také prostřednictvím internetové soutěže. Fotografové zasílali portréty, černobílé či barevné. Odborná porota dnes vybere tři nejlepší snímky, které se budou promítat na zahájení festivalu.

Na zámku i na louce

Jak vznikl tento festival a čím je výjimečný, vysvětluje Olga Vrbíková: "Tuto akci založil v roce 2000 Rudolf Zukal. On byl nejen fotograf, ale také kurátor řady výstav tady v Moravské Třebové. Zval sem umělce ze všech koutů republiky, dokázal propojit starší i mladší fotografickou komunitu. V roce 2010 pan Zukal zemřel, ale my pokračujeme dál v jeho aktivitách. Pokaždé se snažíme představit nejen známé osobnosti, ale také začínající autory. Měli jsme zde například výstavy Markéty Luskačové, Jindřicha Štreita nebo Jana Šibíka. Výstavy se konají po celém městě. Hlavní centrum festivalu je na zámku a v muzeu, další výstavy v Mázhausu Poštovka nebo v prostorách radnice. Lákáme návštěvníky nejen na zajímavý program, ale také na úžasnou atmosféru tady ve městě. Málokde si můžete užít výstavu na zámku a pak se procházet po louce."

Výstavy jsou otevřeny do 24. srpna

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky