13. května 2012 9:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Fotografie budoucnosti? Umělci stvořili mrkající snímky

Cinemagraf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cinemagraf. | foto: Reprofoto

PRAHA Jdete podél fotografie babičky a ta na vás mrkne. Sci-fi? Scéna z Harryho Pottera? Ne, tak už by brzy mohla vypadat skutečnost. Pohyblivé fotografie už tvoří dva američtí umělci.

"Digitalizace stále rozšiřuje naše možnosti, díky nimž můžeme snímky oživit," říká devětadvacetiletý Kevin Burg.

On coby grafik táhne myší, když se obrázky oživují, fotografka Jamie Becková pořizuje "surovinu". Nad tématu se dlouze radí, vytvořit jeden snímek jim trvá dny.

Podařilo se jim unikátní druh snímků, které se rychle šíří světem. Nazývají je cinemagrafy. Leží v nich budoucnost digitální fotografie? "Dokáží zachytit jemný odstín okamžiku. Fotografie mluví tisíci slovy, ale cinemagraf vás tam vezme," popisuje Burg.

Mají řadu nabídek, ale zatím je většinou odmítají. A své obrázky neprodávají. Sní o velké výstavě v New Yorku, kde tvoří. Začali na módních přehlídkách, Becková je totiž módní fotografka, pak se pustili do neyorských ulic a odtud se dostali k jahodám. "Ale to nejlepší teprve přijde," tvrdí osmadvacetiletá Becková.

Jejich myšlenky se nyní upírají k olympijským hrám v Londýně. Chtěli by fotografovat sportovce. A pak je oživit.

Vedle toho hledají médium pro prezentaci svých obrázků. "Snažíme se najít technologii, aby obrazovka, na níž bude cinemagraf, byla tenká jako papír a v jakékoli velikosti," říká Burg.

Další cesta pak povede k masovému využití jejich postupů a mrkajícím podobiznám na ledničkách domácností. U toho už ale mladá dvojice asistovat nebude. S pohyblivými obrázky má jiné plány. "Všechno na světě se dá vyfotit znovu a jinak. Je to jako v dobách, kdy fotografie začínala. Člověk na ní musel dlouho pracovat a výsledek byl vždy nejistý," usmívá se Burg.

Když stačí obyčejný formát gif

"Formát gif není úplně ideální, ale je vhodný pro sociální média a šíření na internetu," vysvětluje Kevin Burg. Pro výstavní účely a větší plátna se podle něj na cinemagrafy nejlépe hodí formát HTML5. "Je kvalitnější," říká Burg. "Na internetu se už objevila řada neoficiálních návodů, jak oživit obrázek. Pro začátečníky jsou ideální," dodává grafik.

 

Anketa

Líbí se vám pohyblivé fotografie?

Ano. Je to zajímavé. 2255
Ne, vypadá to podivně. 376
Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.