Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Francouzští Oscaři Wildeové.‘ Země je rozdělená kvůli společnému pochování básníků Rimbauda a Verlaina

Paul Verlaine (vlevo) a Arthur Rimbaud v Bruselu, 1873. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paul Verlaine (vlevo) a Arthur Rimbaud v Bruselu, 1873. | foto: Wikimedia Commons

PAŘÍŽ  Francie je rozdělená ohledně toho, jestli mají být ostatky významných básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina vykopány a pohřbeny do společného hrobu v pařížském Pantheonu. Debatu o „sestěhování“ milenců rozpoutala internetová petice. Mezi příznivci i odpůrci myšlenky jsou významné figury.

Pařížský Pantheon (Panthéon de Paris) je dominantou města postavenou na vrcholku kopce svaté Jenovéfy. V jeho kryptě odpočívají významné osobnosti francouzské historie - umělci, myslitelé i vynálezci. Svůj hrob tu mají Jean-Jacques Russeau, Émile Zola, Alexandre Dumas starší, Voltaire, Victor Hugo nebo Marie Curie-Skłodowská. Nyní může mít budova dva nové „nájemníky“. 

Básník Paul Verlaine.
Básník Paul Verlaine (kolorováno).

V petici, kterou zatím podepsalo více než pět tisíc lidí včetně současné francouzské ministryně kultury Roselyne Bachelotové se žádá, aby prezident Emmanuel Macron našel místo v Pantheonu i pro Rimbauda s Verlainem. Francouzský prezident je jediný, kdo může o uložení v Pantheonu rozhodnout.

„Rimbaud s Verlainem jsou dva z největších básníků našeho jazyka. Svou genialitou obohatili naši kulturu. Bylo by jen spravedlivé, kdyby jim bylo dovoleno spočinout vedle dalších literárních velikánů,“ uvádí se v popisu petice.

Arthur Rimbaud (1854-1891) se proslavil básnickými sbírkami Opilý koráb nebo Iluminace, než v pouhých 37 letech zemřel na rakovinu. Paul Verlaine (1844-1896) stojí za sbírkami jako jsou Saturnské básně nebo Galantní slavnosti. Oba muži patřili mezi takzvané Prokleté básníky (les poétes maudits) a kromě přátelství je spojoval i bouřlivý milenecký vztah. Verlaine se kvůli Rimbaudovi rozvedl s manželkou a v rámci jedné vypjaté hádky v roce 1873 postřelil svého milence do zápěstí revolverem. 

V petici se dále uvádí, že oba muži si od homofobní společnosti tehdejší doby vytrpěli svoje. Text je oba přirovnává k Oscaru Wildeovi, anglickému dramatikovi a prozaikovi, jenž se kvůli své homosexualitě dostal i do vězení.

Mezi největší odpůrce plánu patří  Jacqueline Teissier-Rimbaudová, pra-pravnučka Arthura Rimbauda. „Rimbaud svůj život nezačal s Verlainem. Ani ho s ním neskončil. Verlaine byl jen pár let jeho mládí,“ sdělila médiím. Proti je i organizace Les Amis de Rimbaud (Rimbaudovi přátelé), jež se stará o básníkův odkaz. Ta v protipetici na Macrona apeluje, aby se nenechal zlákat politickou korektností a nechal básníky tam, kde jsou.

Arthur Rimbaud je nyní pohřbený v nenápadném hrobě na hřbitově  Charleville-Mezières. Paul Verlaine leží v mnohem výraznější hrobce na hřbitově Batignolles.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Dušičky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Dušičky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Dušičky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!