Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

František Skála vystavuje hlavy z mořské řasy

Jedna z hlav od výtvarníka Františka Skály | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z hlav od výtvarníka Františka Skály | foto: ČTK

PRAHA Výtvarník František Skála vyvinul vlastní know-how pro práci s mořskou řasou kelp.

V pražské Galerii Smečky byla zahájena výstava děl vizuálního umělce Františka Skály s názvem Headlands/Země hlav. Návštěvníci si zde mohou až do 14. července prohlédnout hlavy vyřezané z hnědé mořské řasy kelp. Při příležitosti výstavy vychází také Skálova kniha s názvem Headlands/Země hlav.

Sochař i tanečník

František Skála

František Skála

František Skála má mimořádne široký záběr tvorby. Působí jako sochař, malíř, ilustrátor, literát, hudebník i tanečník. Tento zakládající člen výtvarné skupiny Tvrodohlaví a herec Divadla Sklep za svou tvorbu získal také řadu cen.

Výstava zachycuje atmosféru uměleckého rezidenčního centra The Headlands Center for the Arts, které se nachází v Kalifornii na západním pobřeží USA. Toto území původně obýval kmen indiánů Miwoků a poté ho více než sto let využívala armáda. Návštěvníci si na výstavě také mohou prohlédnout fotokopie Skálových deníků, které zaznamenávají jeho první setkání s touto oblastí.

Hlavy v nasvícených bedničkách

"Poprvé jsem tam byl v roce 1992 na tříměsíčním pobytu jako rezident Ceny Jindřicha Chalupeckého. Je to přírodní rezervace a to místo považuji za umělecký ráj," řekl Skála.

"Hlavy jsem vytvořil ze seschnutých řas, je nutné na ně tlačit zvenku i zevnitř. Mám na to svoje know how," uvedl Skála s tím, že pro výrobu tváří hlav použil nářadí z eukalyptového dřeva a proces vzniku jedné hlavy trvá i tři týdny. V galerii je vystaveno celkem 24 hlav v nasvícených bedničkách.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?