23. února 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Franz Kafka se potkává se současným děním v Rusku v projektu THE TRIAL

Projekt THE TRIAL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt THE TRIAL. | foto: Adriana Spišáková

PRAHA Jedinečný mezinárodní divadelní projekt THE TRIAL je založený na souhře šesti performerů inspirovaných oceňovaným ruským režisérem Maximem Didenkem (Cena „Vyrobeno v Rusku 2016“ za nejlepší divadelní režii), prózou Franze Kafky a mašinérií soudů v dobách stalinismu i v současném Rusku.

THE TRIAL osciluje hned mezi několika žánry – šest performerů hledá nový divadelní jazyk propojením současného tance, pohybového divadla s prvky hudebního a dokumentárního divadla, nevyhne se ani klauniádě a aktivistické performanci.

Projekt THE TRIAL.
Projekt THE TRIAL.

Režisér Didenko z Ruska je, poměry tam zná, ale proč zrovna Kafka? „Kafka je pro mě neuchopitelný, přináší otázky které neumím zodpovědět. Pokaždé, když si myslím, že jsem odpověď našel, zjistím, že ještě ne. Proces jsem si vybral, protože to co se děje dnes všude ve světě je nevyzpytatelné. Jde o mašinérii, se kterou nemůžeme nic dělat, nějakým způsobem je všudypřítomná. Tenhle stroj, kterému říkáme civilizace z nás dělá vězně, proto mě to téma zajímá,“ vyjádřil se k tématu.

„S Maximem se mi zkouší dobře, protože mám pocit, že mi dává prostor a přijímá to, co dělám. Když hledáme materiál, necítím pocit svázanosti a můžu překonávat své určité strachy, a tak rozvíjím to, co mě baví. Prostor mi přijde kouzelný, nabízí spoustu pohledů, je to takové hraní si. Zároveň to ale má v sobě dost špíny, zimy a takového nepříjemného pocitu,“ vyjádřil se k projektu a jeden z performerů Martin Šalanda.

THE TRIAL

premiéry 27. a 28. 2. 2017, vždy od 20.00

KINO 64 U HRADEB

Režie: Maxim Didenko (RU)

Výprava: Pavel Semchenko (RU)

Kostýmy: Jana Stanulová (CZ)

Hudba: Ivan Kushnir (RU)

Účinkují: Róbert Nižník (CZ/SK), Martin Šalanda (CZ), Marta Sobotková (CZ), Jun Wan Kim (CZ/KR), Nela Kornetová (CZ/NO), Roman Zotov (CZ/RU)

Lidovky.cz