4. dubna 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VIDEO: Chci vědět, že budeš šťastná, zpívá Tereza Zajícová své autistické sestře

Tereza Zajícová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Zajícová | foto: archiv

"Kdo jsou ti démoni, kteří ti ubližují / kde jsou ti hrdinové, měli by tě zachraňovat," ptá se Tereza Zajícová, která ve svých šestnácti letech složila písničku Full Moon Kid. Její nemocná sestra Dorota byla jednou z protagonistek celovečerního dokumentu Děti úplňku, který vloni uvedla Česká televize.

Tereza svou písní, jejíž nahrávku hudebně produkoval Marek Štifter a videoklip k ní natočil kameraman Milan Bureš se střihačem Janem Hálou, chce upozornit na neuspokojivou situaci v péči o lidi a rodiny postižené poruchou autistického spektra (PAS). Tereza se v rámci dubna – měsíce autismu, zapojuje do kampaně spolku Naděje pro Děti úplňku, který usiluje o systémovou změnu fungování sociálních služeb v Česku.

Dorota a Tereza Zajícovy
Dorota a Tereza Zajícovy

„Písničkou chci ukázat, že život s člověkem, který trpí poruchou autistického spektra, není vždycky lehký, ale opravdu vám otevře srdce a změní váš pohled na svět. Lidé, jako je má sestřička, mají stejný nárok na šťastný život jako my ostatní,“ uvádí Tereza Zajícová.

V písni se Tereza vrací k nejnáročnějšímu období svého života, kdy její sestra prožívala akutní psychickou krizi a vážně si ubližovala. Dorotka musela být několikrát hospitalizována v psychiatrické nemocnici. Vidět a slyšet projevy neklidu a sebepoškozování bylo pro dospívající dívku velmi náročné a hudba se pro ní stala prostředkem, jak se s pocity vyrovnat. Protože Dorotka mívala záchvaty často v čase úplňku, promítla Terka spojení Děti úplňku i do názvu písně: Full Moon Kid.

Spolek Naděje pro Děti úplňku vznikl v roce 2017 jako iniciativa Petry a Petra Třešňákových po odvysílání stejnojmenného dokumentu v ČT. Jeho posláním je snaha změnit systém fungování sociálních služeb v Česku. Petici spolku za dostupnější sociální služby doposud podepsalo na 19 tisíc lidí. V upozorňování na problémy rodin s PAS spolek pokračuje natáčením dokumentárního seriálu, který pravidelně zveřejňuje.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz