Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ředitelkou Národní galerie bude Alicja Knastová z Polska. V Katovicích vybudovala úspěšné muzeum

Alicja Knastová z Polska bude od 1. ledna generální ředitelkou Národní galerie... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alicja Knastová z Polska bude od 1. ledna generální ředitelkou Národní galerie... | foto: ČTK

Praha Alicja Knastová z Polska bude novou generální ředitelkou Národní galerie v Praze (NGP). Jméno vítěze výběrového řízení oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve finále výběrového řízení byli ještě ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný a Jiří Fajt, který už na pozici ředitele NGP pět let působil.

Knastová se ujme funkce 1. ledna 2021, do konce letošního roku skončí v galerii Anne-Marie Nedoma pověřená nyní jejím řízením. Případné další změny v personálním obsazení NGP budou v režii nové ředitelky, řekla mluvčí MK Michaela Lagronová.

Výběrová komise doporučila Zaorálkovi kandidáty na post ředitele Národní galerie. Fajt je na třetím místě

V srpnu doporučila výběrová komise ministrovi kultury na pozici generálního ředitele tři kandidáty v pořadí Pokorný, Knastová a Fajt. Všichni poté prošli manažersko-psychologickým testem a koncepce, které představili výběrové komisi, posoudili zahraniční experti. Zaorálek se rozhodl na základě všech zmíněných podkladů, uvedlo ministerstvo.

„To, co představila paní Knastová, mi dnes pro Národní galerii připadá úplně zásadní. Neustále zdůrazňuje, že je třeba se zbavovat rutiny, dostat do muzeí a galerií lidi, kteří tam ještě dnes mají daleko a oslovit mladé, což dokázala úspěšnými akcemi v Polsku. Především dokázala vybudovat v Katovicích Slezské muzeum a zvýšit jeho návštěvnost více než desetkrát. Také získala ocenění od Metropolitního muzea v New Yorku a Asociace muzeí v Nizozemí,“ uvedl Zaorálek.

Bývalá ředitelka Slezského muzea v Katovicích nastoupí 1. ledna 2021 s mandátem na šest let. „Doba pandemie je velmi obtížná, bude důležité zabývat se přístupností sbírek a zároveň tím, aby se mladí lidé, kteří se narodili v éře internetu, chodili do galerií. Právě tito lidé budou za nějakých dvacet let rozhodovat o tom, zda-li se tento segment kultury bude rozvíjet,“ uvedla Knastová.

Přesun do Prahy spolu s rodinou plánuje od ledna. „Bude tomu předcházet proces předávání, který je v kulturních institucích velmi důležitý. Co se týče jazyka, zatím nemám odvahu na to, abych odpovídala v češtině, ale v češtině si třeba čtu a věřím, že budu schopna brzy komunikovat,“ dodala.

Kvůli náhlému loňskému odvolání ředitele NGP Fajta měla galerie rok a půl dočasné vedení. Loni v dubnu Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Oba odvolal s odkazem na hospodářská pochybení a podal na ně trestní oznámení. Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila. Staněk o odvolání Fajta pověřil vedením NGP ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce.

Zaorálek po svém nástupu na ministerstvo kultury zrušil konkurz vyhlášený Staňkem, z vedení NGP odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy. V dubnu pak vyhlásil výběrového řízení.

Muzeoložka a muzikoložka Alicja Knastová vystudovala Univerzitu Adama Mickiewicze v Poznani, dokončuje doktorát na London Metropolitan University - School of Art, Architecture and Design. Během své profesionální kariéry řídila nebo spolupracovala na více než stovce výstav. V současné době pracuje mimo jiné jako konzultantka pro Muzeum polské historie nebo Muzeum velkopolského povstání.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...