7. února 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Hudební ceny začínají cenit zuby. Jak moc jsou nechutné?

Justin Bieber dostal vloni Brit Award. Letos je nominován na Grammy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Justin Bieber dostal vloni Brit Award. Letos je nominován na Grammy. | foto: Reuters

Minulý týden jsem seděl v jedné malostranské hospodě s Jamesem Rightonem, klávesistou dnes už neexistující anglické kapely Klaxons. Výsledek posezení v podobě obsáhlého rozhovoru si přečtete na tomto místě co nevidět. Bavili jsme se mimo jiné i o tom, jakou "cenu mají ceny", tedy různá ta výroční ocenění, jejichž období právě prožíváme.

James je označil za „nechutné“ a „úplný nesmysl“. Podotýkám, že to není muzikant, ze kterého by mluvila závist – se svou minulou kapelou je několikanásobným držitelem Brit Awards, laureátem Mercury Prize a vítězem několika dalších anket.

Jeho výrok, že soutěžit v hudbě je jako porovnávat sýr a čokoládu můžu podepsat. A to nás v neděli čeká vyhlášení výsledků amerických Grammy. Zdá se mi, že ta cena už nemá takovou váhu, jako mívala ještě před pár lety. Alespoň v hlavních kategoriích. Ty takzvaně „žánrové“ (ale kde je vlastně ta hranice mezi deskou, kterou můžeme hodnotit jen jako žánrovou a neuvažujeme o ní v kontextu hlavních kategorií?) vcelku nějakou vypovídací hodnotu ještě mají.

Už jen z nominací mezi alternativou, jazzem, folkem nebo blues si skutečně lze poslechnout cokoli a člověk nebude mít pocit, že ztrácí čas. Ale v hlavních nominacích, kam se mezi nezpochybnitelně kvalitní popové desky dostal například Justin Bieber? Možná, tedy určitě, mají jeho nahrávky skvělý zvuk i produkci, ale neměli bychom čekat od hudby, byť popové, taky trochu obsahu?

I u nás budou tento týden vyhlášeny jedny z hudebních cen: ve čtvrtek 9. února v pražském Lucerna Music Baru pošesté předají ceny Vinyla v kategoriích album, objev a počin roku. Ze všech českých výročních anket je mi osobně tahle nejsympatičtější.

Nejen proto, že její porota, čítající necelé tři desítky odborníků (nejsou to žádní obchodníci s hudbou, obsluhovači rádiových selektorů ani bezmyšlenkovití překlápěči tiskových zpráv), je dokonale průhledná. Ale i proto, že už samotné nominace jsou inspirativní – přiznávám, že některé projekty jsem před jejich vyzdvižením vůbec neznal. A v neposlední řadě: ten večer, na němž vystoupí Tomáš Palucha, Fiordmoss a WWW s Pavlem Fajtem bude i skvělý hudební zážitek.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz