Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Jasně, takže zavedeme v hudbě kvóty. Byrne se omluvil a Yoko Ono znovu nazpívá desky Beatles

David Byrne | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Byrne | foto: Nonesuch

Omlouvám se, že po týdnu na tomto místě píšu o podobném tématu, ale ta věc mě – nepřeháním – vyděsila. Jde totiž o bezprecedentní hrozbu umělecké svobodě.

Když jsem psal do pátečních LN recenzi pěkného nového alba Davida Byrnea American Utopia (najdete ji zde), ještě jsem netušil, že v den jeho vydání bude na sociálních sítích zveřejněn neuvěřitelně sebemrskačský text této mimořádné osobnosti světové pop music posledních čtyřiceti let.

O co šlo? Byrnea napadli ještě před vydáním alba, ale po zveřejnění aktuálních spolupracovníků fanoušci kvůli tomu, že mezi těmi, koho oslovil k práci na American Utopia, není žádná žena. Čímž patrně mysleli, že album má o to nižší hodnotu, že je prostě horší.

Nad tím by se ještě dalo mávnout rukou, bláznů po světě mimo zařízení pro ně určená pobíhá nezdravě mnoho, jak víme i z našeho společenského života. Vždy jde ale o to, jaká váha je jejich výplodům dávána.

A nad tím tady můj rozum zůstává stát: místo aby Byrne výpady přešel mlčením, případně je nějak ironizoval, začal se omlouvat. „Lituji toho, že jsem žádné ženy neoslovil. Je to šílené, takový já nejsem,“ napsal například.

„Nikdy jsem o sobě neuvažoval jako o jednom z ‚těch chlapů‘, ale teď vidím, že jím do určité míry opravdu jsem. Vaše reakce posloužily k mé nápravě. Děkuji vám,“ nasadil všemu korunu.

Co si z tohoto blábolu máme odnést? Například to, že baskytaristkou Byrneovy slavné kapely Talking Heads po celých asi šestnáct let existence byla Tina Weymouthová jenom proto, že byla žena? A jeden z nedávných projektů, album Love This Giant, natočil Byrne s kytaristkou a zpěvačkou St. Vincent taky jenom proto, že je žena?

Jde mi z toho mráz po zádech. Je tohle všechno jen předehra k něčemu, co nás čeká? Budou zavedeny povinné kvóty na účast žen v kapelách? A co bude další krok? Navrhoval bych stáhnout z trhu všechny ty „machistické“ desky Beatles, oni přece taky „takoví nebyli“.

Věřím, že Paul McCartney a Ringo Starr budou souhlasit, aby se z původních nahrávek vymazal hlas Johna Lennona a jeho party přezpívala Yoko Ono.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!