Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

GLOSA: Muse přivezli divadlo, ale hrají také hudbu

Z koncertu Muse, Praha, Letňany, 26. 5. 2019 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z koncertu Muse, Praha, Letňany, 26. 5. 2019 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Říká se, že na koncerty britské kapely Muse se chodí hlavně kvůli pódiové show. Řada z těch fanoušků, kteří vyrazili na jejich nedělní pražský koncert na letňanském letišti, to asi právě tak vnímá.

Tihle spíše diváci než posluchači asi nebyli zklamáni. Přestože se zde - pokud na velkých rockových a popových koncertech nejsou naprosto výjimečnými hosty - nedočkali ničeho zcela nečekaného, objevného nebo snad dokonce šokujícího. Všechny ty hry světel, lasery, nafukovací obludy, taneční skvadry, převleky a konfety už jsme (aťsi třeba v méně gigantické podobě) viděli u mnoha kapel napříč žánry, od Pink Floyd přes Coldplay po Madonnu.

Muse mají všechno dokonale provázané s hudbou a nic ani na vteřinu nezadrhne - ostatně, Praha sice byla první štací evropské části turné, té ale předcházela Amerika, kde si jako stroj šlapající show kapela a její tým stačili dokonale osvojit.

Z koncertu Muse, Praha, Letňany, 26. 5. 2019
Z koncertu Muse, Praha, Letňany, 26. 5. 2019

Paradoxní na koncertech Muse je, jak bývá v jejich hodnocení podceňována hudba. kapela přitom nehraje ani žádný líbivý pop, ani až příliš přímočarý rock, který je lépe pod onu divadelní show schovat.

Samozřejmě, k produkci Muse lze mít stovky oprávněných výhrad, počínaje tím, že by tvůrci písniček měli mít větší autocenzuru ve chvílích, kdy zjistí (a protože jsou to nepochybně dobří muzikanti, určitě o tom vědí), že se jedna písnička až příliš podobá nějakému staršímu vzoru - Queen, Led Zeppelin, Toto, Rush apod.

Faktem ale je, že jejich hudba je výborně propracovaná, přináší hodně stylových poloh a jejich proměn, až zaumných kliček, dobrých aranžérských nápadů. přitom jí nechybí energie a melodický potenciál.

Od toho všeho ty „dělobuchy“ poněkud odvádějí pozornost. Zároveň ale přinutí tu ne zcela jednoduchou hudbu vnímat i posluchače, kteří by si ji jinak nenašli. Každopádně by bylo zajímavé zjistit, kolik a jakých lidí by přišlo na Muse „bez divadla“.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?