25. března 2016 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Grand Prix Febiofestu získal islandský film Vrabčáci. Kristiána si odnesl Peter Morgan

Z filmu Vrabčáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Vrabčáci. | foto: Febiofest

PRAHA Vítězem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest se stalo islandsko-dánské drama Vrabčáci režiséra Rúnara Rúnarssona. Citlivý příběh o chlapeckém dospívání v přírodních kulisách islandského venkova podkresluje hudba klávesisty slavné islandské kapely Sigur Rós. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii převzal na slavnostním zakončení festivalu scenárista Peter Morgan.

Laická 35členná porota v čele s ekonomem Janem Švejnarem ocenila na filmu Vrabčáci jeho silný a věrohodný příběh, který „netlačí“ na city. Vyzdvihla i herecké výkony a nepředvídatelný závěr. Film vypráví příběh chlapce, který je odeslán z města za otcem a babičkou na sever, kde vládne polární den. Na drsném venkově hledá vztah ke svým blízkým a kamarádce z dětství.Grand Prix Febiofestu je spojena s 5000 eur (zhruba 135.000 korun) pro režiséra a stejnou částkou pro potenciálního českého distributora. Režisér Rúnarsson, osmatřicetiletý rodák z Reykjavíku, který už byl za svůj snímek oceněn na MFF v San Sebastianu a Chicagu, se dnešního závěrečného ceremoniálu nemohl zúčastnit. Za ocenění však poděkoval prostřednictvím videozáznamu.

Letošního festivalu se zúčastnilo přes pět desítek zahraničních hostů. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii už obdrželi italský filmař Marco Bellocchio, slovenská herečka Emília Vášáryová, skotský herec a režisér Peter Mullan a španělská herecká ikona Carmen Mauraová. Pátého Kristiána převzal na dnešním ceremoniálu autor Královny nebo Rivalů Peter Morgan, který je jedním z nejžádanějších scenáristů současnosti.

Kristián pro Petera Morgana

„Moc děkuji - budu si asi muset pořídit nový kus nábytku,“ řekl Morgan, když klesl pod tíhou ceny. Festivalu poděkoval za to, že se rozhodl zviditelnit práci scenáristů, kteří jsou přehlíženi. Poděkoval všem režisérům, s nimiž spolupracoval. „Po celém světě vznikají filmy, které diváky provokují v myšlení. Dnes jsou ale v ohrožení. I proto patří dík obdobným přehlídkám, které je chtějí zachovat,“ dodal Morgan, který má k Česku specifický vztah - je manželem dcery politika Karla Schwarzenberga Anny Caroliny.

Scenárista Peter Morgan na tiskové konferenci v rámci  festivalu Febiofest se...

Scenárista Peter Morgan na tiskové konferenci v rámci festivalu Febiofest se svým tchánem Karlem Schwarzenbergem.

Zvaní hosté pak zhlédli v předpremiéře americko-britsko-německou komedii Orel Eddie. Byla inspirována životním příběhem Michaela Edwardse, který si splnil životní sen a v roce 1988 reprezentoval Británii na zimních olympijských hrách v Calgary ve skocích na lyžích. V kinech se objeví od 14. dubna.

Na Febiofest, který se konal především v multikině CineStar Praha-Anděl, zavítalo přes 62.000 návštěvníků. Projekce pro veřejnost však ještě v pátek pokračují.

Cena Amnesty International pro Mlčení řeky

Organizátoři navázali na své loňské aktivity týkající se vězněného ukrajinského filmaře Olega Sencova a nově udělili cenu Amnesty International. Jejím prostřednictvím tak festival vyjádřil podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě. Tříčlenná porota ve složení herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský koprodukční snímek Mlčení řeky.

Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost s názvem I ty jsi filmařem se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči.

Festival ještě dnes - v pátek - uvede více než pět desítek projekcí. První začne v devět ráno, poslední bude končit kolem půlnoci. Poté se festival přesune do regionů.

ČTK, Lidovky.cz