28. září 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hákové kříže v Jindřišské ulici. V Praze probíhá natáčení válečného filmu Resistance

Jesse Eisenberg (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jesse Eisenberg (vlevo) | foto: Aerofilms

PRAHA Hollywoodský herec Jesse Eisenberg (Země zombie, The Social Network) se změnil ve slavného francouzského mima Marcela Marceau. Ten za války bojoval v odboji ve městě Limoges, které pro filmaře představuje Praha. Válečné drama Resistance natáčí režisér Jonathan Jakubowicz (Hands of Stone, seriál Lynch).

Jindřišská ulice a návazné Senovážné náměstí představují okupovanou Francii. Z domů visí hákové kříže a po ulici pochodují vojáci Wehrmachtu. V Praze probíhá natáčení amerického válečného dramatu Resistance (Odpor). Snímek vypráví příběh Marcela Marceaua (Jesse Eisenberg), který za války bojoval v odboji a pomáhal židovským dětem utéct před Němci. 

Kromě Eisenberga si ve filmu zahraje i německý herec Matthias Schweighöfer (Nejkrásnější den, Frau Ella). Připadla mu role nechvalně proslulého „Lyonského řezníka“, kapitána SS Klause Barbieho. Zbytek obsazení znám není. Režisérem i scenáristou filmu je Venezuelan s židovskými kořeny Jonathan Jakubowitz. Jedním z producentů snímku je pak Baptiste Marceau, jeden z mimových synů.

Jesse Eisenberg a Blake Lively.
Simon James (Jesse Eisenberg)

Mim, který se nebál

Židovský mladík Marcel Marceau (rodným jménem Mangel, jméno Marceau přijal až v odboji) se za války skrýval ve francouzském Limognes, kde se spolu se svým bratrem Alainem připojil k francouzskému odboji. Zachraňovali hlavně židovské děti před koncetračními tábory. Marceau je pašoval přes hranice do neutrálního Švýcarska. Právě zde údajně poprvé používal pantomimu, když chtěl děti uklidnit. 

Na konci války se přidal k armádě. Díky perfektní angličtině sloužil jako styčný důstojník mezi francouzskou a americkou armádou. Od roku 1946 začal vystupovat v divadle a později založil vlastní soubor. Jeho nejznámější postavou se stal klaun Bip. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!