25. června 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Han Solo střílel první. Pašerákův blaster se prodal za více než 12 milionů korun

Han Solo (Harrison Ford), nejznámější pašerák v galaxii, a jeho spolehlivý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Han Solo (Harrison Ford), nejznámější pašerák v galaxii, a jeho spolehlivý... | foto: LucasFilms

V Hollywoodu proběhla aukce nazvaná Film Legends (Filmové legendy). Nejdražším vydraženým předmětem byla laserová pistole (blaster) pašeráka Hana Sola z filmu Návrat Jediho (1983). Zájemce za ni zaplatil 550 tisíc dolarů (zhruba 12,2 milionů korun).

Podle Julien´s Auction, společnosti zodpovědné za dražbu, zakoupila pistoli společnost Ripley´s Believe or Not, která sbírá netradiční a slavné věci a prezentuje je v rámci zábavních produktů, jako jsou televizní programy. Kromě toho provozuje i řadu zážitokových parků po celém světě.

Pistole byla součástí soukromé sbírky Jamese L. Schoppeho, vedoucího výpravy u snímku Poslední z Jediů. V aukci prodal i originální maketu laserové pušky imperiálních vojáku Stormtrooperů. Ta se prodala „jen“ za 90,6 tisíc dolarů (zhruba 2 miliony korun).

Originální replika laserové pistole Hana Sola, která se prodala v aukci.

Originální maketa laserové pistole Hana Sola, která se prodala v aukci.


Kromě předmětu spojených se ságou Star Wars se na aukci prodal i originální kostým Supermana z filmu Superman III (za 200 tisíc dolarů). V tomto filmu z roku 1983 ztvárnil snad nejznámějšího komiksového hrdinu herec Christopher Reeve. Jednou z položek byly i černé vlněné šaty z šatníku Marilyn Monroe (prodaly se za 50 tisíc dolarů).

Ani blaster Hana Sola nestačí na malého „popelnicového“ robota R2-D2. Originální maketa z původních filmů se minulý rok prodala za astronomických 2,75 milionů dolarů (přes 60 milionů korun).

Daisy Ridleyová jako Rey. Star Wars: Poslední z Jediů.
Alden Ehrenreich jako Han Solo. Snímek Solo: Star Wars Story (2018). Režie: Ron...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz