6. dubna 2012 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Harry Potter trhá rekordy i jako e-kniha

Davy fanoušků přišly minulý týden na otevření prohlídkové trasy po studiích, kde se natáčel Harry Potter.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy fanoušků přišly minulý týden na otevření prohlídkové trasy po studiích, kde se natáčel Harry Potter. | foto: Reuters

LONDÝN Potterovská sága se jednoznačně vyhoupla do čela žebříčku nejprodávanějších elektronických titulů ve Velké Británii.

Elektronická verze knižní série o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi je ve Velké Británii k mání teprve něco přes týden, přesto už nyní její prodej trhá rekordy.

Jen za první tři dny dychtiví čtenáři za stažené kopie zaplatili přes milion liber (30 milionů korun), a tak se potterovská sága jednoznačně vyhoupla do čela žebříčku nejprodávanějších elektronických titulů. Rozhlasové stanici Radio Litopia to řekl ředitel serveru Pottermore Charlie Redmayne.

Právě na internetové stránce Pottermore.com, která vznikla loni z popudu autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové, je knižní série výhradně ke stažení. První tři díly se dají jednotlivě koupit za 4,99 libry, zbylé čtyři se nabízejí po 6,99 libry. Celý sedmidílný komplet se prodává za necelých 37 liber (asi 1100 korun).

Začalo to před 15 lety

J. K. Rowlingová vydala první díl své série v roce 1997, poslední vyšel o deset let později. Dodnes se po celém světě prodalo přes 400 milionů výtisků.

Elektronický Harry Potter se začal prodávat 27. března a podle Redmaynea úspěch e-knih překročil veškerá očekávání. Digitálních knih se v minulém týdnu prodalo více než těch tištěných. Za sedm dílů potterovské ságy v klasické podobě utratili čtenáři v knihkupectvích v minulém týdnu 36 tisíc liber, od začátku roku tržby za knihy s Harry Potterem dosáhly v Británii 588 tisíc liber.

Potterovskou mánii udržují v Británii naživu stále nové akce. Studio Warner Brothers zpřístupnilo minulý týden pro zájemce výpravnou prohlídkovou trasu po ateliérech ve Watfordu na severu Londýna, kde se natáčely potterovské filmy.

ČTK, Lidovky.cz