Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Havel přemýšlí o své nové hře. Po Odcházení přijde Sanatorium

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Premiéra sledovaného filmového Odcházení se přiblížila, odehraje se 24. března. Jeho autor a režisér Václav Havel už přemýšlí o tématu nové hry. Podle bývalého prezidenta by už měla být poslední.

Jasno má o názvu nové hry, bude se jmenovat Sanatorium, jak bývalý prezident odhalil v rozhovoru pro sobotní vydání LN. Přijde mu příznačné, aby následovalo po jeho zatím posledním díle nazvaném Odcházení. Prý bude tato hra poslední, pak už bude jen odpočívat.

"Nechci referovat o něčem, dokud to nemám pořádně promyšleno. Hra se bude jmenovat Sanatorium, protože mám rád, když všechno dává dohromady smysl. Po Odcházení je už jen Sanatorium," říká Havel.

Havla překvapila nimravá práce
V posledních měsících ho zaměstnávala hlavně filmová podoba Odcházení, kde si vyzkoušel post režiséra. "Zjistil jsem, jak se to vůbec dělá, protože jsem o tom nic nevěděl. Hlavní mé překvapení bylo, že to je dost nimravá práce. Tím spíš, že se filmy točí na přeskáčku a roli hraje spousta drobností, které se musí pečlivě hlídat," podivil se Havel. "To z divadla neznáme. Když někdo v jednom záběru kouří, tak musíte hlídat, aby v tom následujícím, byť točeném úplně jindy, měl stejně dlouhý nedopalek cigarety."

Čtěte také:

Režie byla Havlovým snem odjakživa. Věnoval se ale divadlu, ve kterém vystřídal všechny možné profese. "Jako chlapec jsem toužil dělat film. Možná tam hrálo roli i rodinné zázemí. Divadlu jsem se, když se to tak vezme, věnoval z nouze, protože bylo snazší se tam dostat než dostat se k filmu," podotýká.

Havel se také přiznává, že mu není blízká masivní propagace filmu. Nerozumí jí. "Souvisí zřejmě s vývojem moderní civilizace, že skoro víc času, energie a peněz je třeba dát na reklamu filmu než na film samotný, " dodává Havel.

Odcházení

Odcházení je příběhem zlomového bodu v lidském životě. Hlavní hrdina Vilém Rieger po dlouhá léta zastával funkci kancléře, nedávno však o ni přišel a zřejmě se s tím neumí vnitřně vyrovnat. I když se snaží nedat to najevo, v podstatě se mu zhroutil svět.
Čeká ho stěhování z vládní vily a musí se účastnit nedůstojné procedury oddělování erárních věcí od soukromých

Celý rozhovor s Václavem Havlem o spolupráci s předními českými herci, o režírování manželky Dagmar i o stoletém jubileu Otakara Vávry čtěte ve víkendovém vydání Lidových novin

,
Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ ELEKTROTECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč