13. dubna 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Herci vzpomínají. Historii Divadla pod Palmovkou připomene televizní dokument

Vilma Cibulková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilma Cibulková | foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

PRAHA Pražské divadlo pod Palmovkou slaví 70. sezonu, tváří vizuálu libeňské scény k této události je jeden z jeho zakladatelů Jan Skopeček. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne k jubileu dokument mapující období úspěchů, proměny divadelního stylu i slavné herecké i režijní osobnosti, které divadlem prošly.

Snímek vzniká pod vedením Ondřeje Šrámka, který se na přípravě podílel s dramaturgem Ladislavem Stýblem, oznámila mluvčí divadla Anežka Berčíková. „Divadlo je vždy spojené s dobou, ve které působí - odráží ji, zrcadlí, zpracovává, vyjadřuje se k ní. V případě sedmdesáti let Palmovky jde navíc o období, která byla zajímavá i problematická. Díky České televizi máme příležitost zachytit cenné vzpomínky a názory osobností, které byly u toho a spoluvytvářely české divadlo uplynulých dekád,“ uvedl Stýblo.

V Libni se už po 70. sezón hraje divadlo Ve jménu života i radosti i krásy....

Začátky v sále hostince

Podle režiséra Jana Brichcína je neobvyklé, aby se v České televizi dělal hodinový dokument o nějakém divadle. „Vznikají cykly a vícedílné portréty, ale tady jsme dostali možnost věnovat tomu celou hodinu,“ dodal. Na obrazovce se vedle Skopečka objeví teatrolog Jan Císař, dramaturgové Martin Velíšek a Petr Mandel, herci Ladislav Mrkvička, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Marie Málková, Marie Drahokoupilová či Kateřina Macháčková.

Prapočátky libeňského divadla jsou v 60. letech 19. století v sále zájezdního hostince U Deutschů. Za války prostor sloužil jako skladiště nevojenského materiálu pro wehrmacht, nedaleko byl spáchán atentát na Heydricha. V jedné ze svých prvních rolí tu vystoupil pozdější král komiků Vlasta Burian, jedno z posledních vystoupení tu měl Eduard Vojan. 

Divadlo pod Palmovkou po povodních v roce 2002

V srpnu 1948 bylo v žižkovské Akropoli založeno nové divadlo, jehož ředitel a režisér Jan Strejček tehdy přizval Jana Skopečka, Věru Tichánkovou, Josefa Kemra i populární prvorepublikové hvězdy Theodora Pištěka a Annu Melíškovou. Soubor se ze Žižkova brzy přesunul do pražské Libně, kde působí dodnes.

Nová éra nastala s příchodem Václava Lohniského, který v 60. letech z divadla učinil jednu z nejsledovanějších českých scén. V dalších letech zde režírovali i Otomar Krejča a Jan Grossman. Po sametové revoluci nastalo divácky populární období Petra Kracika. V roce 2013 se do vedení díky konkursu dostal Michal Lang; pod jeho vedením Palmovka vstoupila do nové etapy.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR LINUX ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz