Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Herec od Cimrmanů fotil Havla, snímky vystavuje Na zábradlí

Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí | foto: ČTK

PRAHA Převážně neznámé fotografie prezidenta Václava Havla vystavuje herec Jan Kašpar v kavárně Divadla Na zábradlí.

Kavárnu v Divadle Na zábradlí od minulého týdne zdobí vesměs dosud neznámé fotografie prezidenta Václava Havla a jeho přátel, které v 70. A 80. letech vytvořil herec Jan Kašpar především na Havlově chalupě na Hrádečku.

Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí

Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí

Asi tři desítky zejména černobílých snímků z Havlova disidentského období vybral Kašpar z mnoha negativů, které měl doma. Objevuje se na nich vedle Havla jeho první žena Olga a dále například hudebník Mejla Hlavsa či režisér Andrej Krob a mnoho dalších.

Havlovské fotografie Jana Kašpara

Na fotkách je zachyceno převážně dění na Havlově chalupě s jeho obyvateli a kamarády v období let 1976 až 1986. Fota přibližují například antický Silvestr, Divadlo Na tahu, hospodu U Bohouše či narozeniny Havlova blízkého přítele a spisovatele Zdeňka Urbánka.

"Fotky jsem vybral tak, že mi některé zrovna přišly pod ruku," uvedl Kašpar, herec Divadla Járy Cimrmana. Hromadila se mu prý doma spousta vyvolaných i nevyvolaných filmů, na žádost dramaturgyně divadla Ivany Slámové pak do nich jednoho dne "hrábl" a výsledkem je výstava pod názvem Hlavně Hrádeček, kterou si návštěvníci divadla mohou prohlédnout do 6. ledna.

Expozice podle Slámové zapadá do letošního výstavního podtitulu Nepřizpůsobiví, protože lidé scházející se kdysi na Hrádečku se odmítali podvolit komunistickému režimu.

Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí

Fotografie Václava Havla v kavárně Divadla Na zábradlí

Výstava současně připomene první výročí úmrtí Havla, které bude 18. prosince. Při té příležitosti také vedení divadla odhalí svému někdejšímu kolegovi pamětní desku. Výtvarný návrh pamětní desky vytvořil sochař David Černý.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!