Ceny César se letos předávaly bez publika. Zvítězila komedie Sbohem blbci, bodoval i dánský Chlast![]() |
Sedmapadesátiletá Masierová, která měla předat ocenění za nejlepší kostým, si na slavnostní večer vzala na sebe oslí kůži a krví potřísněné šaty, které si před zraky přítomných ze sebe svlékla, uvedl zpravodajský server BBC News.
Francouzská obdoba Oscarů bývá v běžných dobách největší událostí francouzského filmového kalendáře, v letošním roce se ale slavnostní večer odehrál v omezeném rozsahu - akce se účastnili pouze nominovaní a předávající cen.
Umělci se bouří proti vládě
Přístup francouzské vlády k řešení koronavirové krize odsoudila již při zahajovací řeči moderátorka večera a jedna z nejznámějších francouzských komiček Marina Foisová. Kritizovala mimo jiné ministryni kultury Roselyne Bachelotovou a podivila se, že si během krize našla čas na napsání knihy. „Ztrácím ve vás důvěru,“ řekla.
„Moje děti můžou jít do Zary, ale do kina ne... je to nepochopitelné,“ prohlásil s poukazem na oblíbený oděvní řetězec Stéphane Demoustier, když přijímal cenu za nejlepší scénář podle předlohy.
Francie touží po rukopisu 120 dní sodomy. Firmám za něj nabízí úlevy na daních![]() |
Hercům, hudebníkům a dalším umělcům dochází trpělivost s francouzskou vládou, která odmítá stanovit termín pro znovuotevření divadel, kin, muzeí, galerií a koncertních síní. „Omezili pohyb mladých lidí, zavřeli naše kina a divadla a zakázali koncerty, aby mohli otevřít kostely,“ postěžovala si Foisová.
Kina jsou podle BBC ve Francii uzavřena již déle než tři měsíce a šíření koronaviru se podobně jako v dalších evropských zemích nedaří zastavit. Počet lidí, kteří se ve Francii od začátku nynější pandemie nakazili koronavirem, tento týden překročil čtyři miliony. S covidem-19 zemřelo už více než 90 000 lidí.
Francouzskou filmovou cenu César pro nejlepší film získal v noci na sobotu snímek Adieu les cons (Sbohem blbci) režiséra Alberta Dupontela. Dupontel si rovněž odnesl cenu pro nejlepšího režiséra.