Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Historie naruby. BBC chystá seriál, ve kterém si černoši udělají z bělochů otroky

Seriál Noughts + Crosses. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Noughts + Crosses. | foto: BBC

LONDÝN Britská televize BBC chystá adaptaci dystopického románu Noughts and Crosses (Nuly a křížky, starý britský název pro piškvorky) spisovatelky Malorie Blackmanové. V něm se o veškerý pokrok lidstva postarali černoši a udělali si z bílých Evropanů své otroky. V jedné z rolí se představí britský rapper Stormzy. Seriál bude mít oficiální premiéru 5. března.

Ve světě nového seriálu se lidé dělí na křížky a nuly, stejně jako hra piškvorek. Křížky označují lidi tmavé pleti, kteří mají díky své nadřazenosti přístup k lepšímu vzdělání, výdělečnějším zaměstnáním a vysokým pozicím ve státní správě. Kolečka jsou běloši, novodobí otroci odsouzení k manuálním pracím a prakticky nulovému vzdělání.

Příběh se konkrétně zaměřuje na nulu Calluma (Jack Rowan) a křížek Sephy (Masali Baduzová). Jako děti si spolu hrávali a stali se z nich dobří kamarádi, ačkoliv oba pochází ze dvou rozdílných vrstev. Když ale dospívají, postupně jim dojde, že jejich kamarádství (či láska?) projde zatěžkávací zkouškou. Na události je nahlíženo právě rozdílnou perspektivou těchto dvou osobností.

Za seriálem stojí tvůrčí dvojice Julian Holmes (seriály Protiúder, Zákon a pořádek) a Koby Adom. Autorem scénáře je Toby Whithouse (seriály Pán časuCena za lidskost). Křížky a nuly kromě ústřední dvojice hrají například  Helen Baxendaleová, Paterson Joseph, Shaun Dingwall nebo Josh Dylan.

Přišel čas?

Ve Velké Británii se po Brexitu naplno rozjela rasová a národnostní debata. Britská televize BBC se do ní hodlá zapojit poněkud netradičně. V rozhovoru pro deník Guardian autorka knižní předlohy Malorie Blackmanová přiznala, že doufá v ještě větší debatu o rasách. 

„Musíme si uvědomit, že originální a rasově rozličné příběhy v dnešní době vydělávají peníze. Jasnými příklady jsou jsou filmy Black Panther nebo Skrytá čísla. Dříve by bylo téměř nemožné něco takového točit,“ sdělila.

Dá se očekávat, že premiéru seriálu budou provázet silné vášně. Některým nacionalističtějším divákům se jistě nebude líbit, že veřejnoprávní BBC i za jejich peníze natočila seriál, který je symbolicky degraduje. Je jisté, že o Noughts + Crosses bude ještě hodně slyšet. 

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...