11. listopadu 2014 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Historik umění Jiří Šetlík dostal medaili ministerstva kultury

Jiří Šetlík, historik umění | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šetlík, historik umění | foto: ČTK

PRAHA Historik umění Jiří Šetlík dostal od ministerstva kultury medaili Artis bohemiae amicis (Přátelé českého umění) za „celoživotní práci v oblasti výtvarného umění“. Šetlík, který letos oslavil 85. narozeniny, mimo jiné stál u zrodu Chalupeckého ceny, jejíž 25. ročník vyvrcholí příští týden.

„Vaše celoživotní práce ve světě výtvarného umění, ve které jste působil přes veškeré možné překážky, je obdivuhodná, a bezpochyby vás řadí mezi klíčové postavy české teorie a dějin umění,“ řekl při pondělním předávání ceny Šetlíkovi ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Vyzdvihl jeho práce o sochaři Ottu Gutfreundovi a o českých sochařích obecně.

„I díky vám se nám po přelomovém roce 1989 podařilo navázat vřelé vztahy s USA, kdy jste jako kulturní rada působil na československém velvyslanectví ve Washingtonu a pomohl překonat naši kulturní izolaci,“ uvedl ministr.

Za normalizace měl odbornou činnost zakázanou

Jiří Šetlík vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, jeho profesory byli například Antonín Matějček nebo Josef Mukařovský. Koncem 60. let postgraduálně studoval v USA, docenturu v Praze o Ottu Gutfreundovi ale dokončil až v roce 1994. V době normalizace patřil Šetlík k těm, kdo měli odbornou činnost zakázanou.

V samizdatu vycházely v letech 1985 až 1987 jeho eseje o českých výtvarných umělcích, kteří tvořili navzdory oficiální kultuře a pro něž se Šetlík snažil zachovat živou diskusní atmosféru. Jeho eseje tehdy kolovaly ve strojopisech mezi všemi, kdo se zajímali o české výtvarné umění. Portréty Adrieny Šimotové, Magdaleny Jetelové, Vladimíra Janouška, Čestmíra Kafky a dalších umělců patří dnes k základní literatuře o českém umění 70. a 80. let.

Ještě předtím v 50. a 60. letech vedl Sbírku moderního umění Národní galerie v Praze, působil jako šéfredaktor časopisu Výtvarná práce, přednášel na AVU, koncem 60. let byl ředitelem Uměleckoprůmyslového muzea (UPM).

V letech 1971 až 1989 se živil jako technický pracovník rekonstrukcí památkových objektů Uměleckoprůmyslového muzea. Po revoluci z roku 1989 působil tři roky na československém velvyslanectví v USA. Po návratu učil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v letech 1996 až 2001 vedl katedru dějin umění a architektury Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!