22. března 2013 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hlavní cenu Febiofestu obdrží britský snímek Rozbitý svět

Z filmu Rozbitý svět | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Rozbitý svět | foto: Febiofest

PRAHA Příběh o dospívání nazvaný Rozbitý svět (Broken) zvítězil v soutěžní sekci Nová Evropa Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest a odveze si Grand Prix.

V soutěži bylo uvedeno celkem čtrnáct prvních a druhých snímků evropských režisérů. O vítězi rozhodovala 33členná laická porota v čele s čestnou předsedkyní Věrou Čáslavskou. Vítězný snímek natočil britský režisér Rufus Norris, který si však pro ocenění kvůli pracovnímu zaneprázdnění nepřijede. Jeho režijní debut získal ocenění BIFA za nejlepší britský nezávislý film roku.

Rozbitý svět / Broken

Hlavní hrdinka příběhu prožívá nevšední dospívání, vedle první lásky a hádek v rodině se musí vypořádat s cukrovkou. Vnímavé děvče kamarádí s retardovaným Rickym od vedle a dokáže jej podržet i poté, co ho surově napadne rozlícený soused. Jedna z jeho dcer totiž Rickyho nařkne ze sexuálního zneužití. Ač se obvinění prokáže jako falešné, po tomto incidentu se poměry v sousedství radikálně změní.

Rory Kinnear, představitel ovdovělého otce ze sousedství, který pěstmi hájí počestnost svých dcer, získal Cenu BIFA za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Snímek dostal i další ocenění na festivalech v zahraničí.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz