Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
3. ledna 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Hobit‘ Tolkien slaví 125 let. Pět věcí, které o něm možná nevíte

J. R. R. Tolkien | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy J. R. R. Tolkien | foto: MAFRA

John Ronald Reuel Tolkien byl profesor a filolog. Proslavil se ale hlavně díky příběhu hobita Bilba a sáze Pána prstenů. Připomeňme si ho pěti věcmi, které o Tolkienovi příliš známé nejsou.

Byl fanouškem neexistujících a mrtvých jazyků

Studijním oborem filolog, Tolkien si pro zábavu a z dlouhé chvíle vymýšlel abecedy a dokonce celé jazyky. Jeho elfština je dnes kultovním fanouškovským jazykem a přitom vznikla z psané finštiny, kterou Tolkien studoval, aby byl schopen v originále přečíst finský epos Kalevala. Zároveň se zajímal o mrtvé jazyky jako středověkou velštinu a lombardštinu. V gótštině zase zkomponoval báseň Bagmë Blomä (Květina stromů) o které se uvádí, že je dost možná prvním originálním dílem psaným gótsky za posledních tisíc let.

Měl pocit, že lidé jeho díla nedocení

Tolkien psal knihy Pán prstenů (prvně vyšlo 1954) a Hobit (prvně vyšlo 1937) jako svůj pokus sestrojit mýtus a úspěch ho tak velmi zaskočil. Odmítal jakýkoliv pokus o adaptaci svých děl s tím, že by nebylo možné dostatečně zachytit šíři díla a jeho původní záměr. O svých fanoušcích si myslel, že nejsou schopni jeho dílo patřičně pochopit a následně docenit.

Trilogie Pán prstenů vyšla poprvé v roce 1954.
Dak Šmak, hlavní záporná postava románu J. R. R. Tolkiena Hobit.

Nacisti ho měli radši, než on je

Tolkienova díla o severské a germánské mytologii, kultuře a jazyce byla mezi nacisty velmi oblíbená. Viděli v nich důkaz nadřazenosti své rasy. Tolkienovi se ovšem nacisté s Hitlerem hnusili a zrovna se s tím netajil. Vyvrcholilo to tím, že když po něm německý nakladatel Hobita chtěl, aby prokázal svůj árijský původ, Tolkien napsal nakladateli rozhořčený dopis. V něm uvedl, že nikdy víc nelitoval toho, že nemá žádné židovské předky.

S nejlepším kamarádem se neshodovali


Clive Staples Lewis, autor Letopisů Narnie, byl Tolkienovým spolužákem z Oxfordu.
Lewis byl ateista a až kamarádství s Tolkienem způsobilo, že se stal křesťanem. Napsal dokonce i několik křesťanských knih. Jejich vztah ovšem nebyl ideální - Tolkien nesouhlasil s tím, jaký Lewis vede skandální život. V době vzniku jejich neshod měl Lewis vztah s rozvedenou ženou. Ačkoliv se kamarádství ochlazovalo, těsně po Lewisově smrti Tolkien poslal dopis jeho dceři, ve kterém napsal: „Dosud jsem si připadal jako starý strom, který ztrácí jeden po druhém všechny listy. Tohle bolí jako rána sekyrou přímo u kořenů.“

Byl romantik až za hrob

Když bylo Tolkienovi šestnáct, potkal svou celoživotní lásku Edith Brattovou. Tolkien byl ovšem katolík a jeho milá protestantka a tak vztahu nebylo přáno. Znovu se setkali až po pěti letech. Brattová kvůli Tolkienovi zrušila zasnoubení s jiným mužem a konvertovala ke katolicismu. Vzali se a byli spolu až do smrti. Jejich vztahem je inspirována jedna z hlavních legend Středozemě - láska člověka Berena s elfkou Lúthien. Jejich jména jsou dokonce napsána na náhrobním kameni manželů Tolkienových.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Bolivijský exprezident Evo Morales. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Bolivijský exprezident Evo Morales. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Bolivijský exprezident Evo Morales. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...