13. září 2014 20:49, aktualizováno 14. 9 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Holínky, 75 tisíc lidí, 20 zraněných. To byl rekordní koncert skupiny Kabát

Denně vožralej, denně vožralej... S Josefem Vojtkem zpíval celý areál na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Denně vožralej, denně vožralej... S Josefem Vojtkem zpíval celý areál na... | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Desetitisíce lidí v sobotu na pražský Vypich přilákala nejpopulárnější česká skupina Kabát. Po čertech velkým koncertem 2 oslavila 25 let své existence. Rocková formace vedená Josefem Vojtkem opět pro své fanoušky připravila velkolepou show plnou světelných a ohnivých efektů, kterou zakončil ohňostroj. Téměř dvouhodinový koncert nabídl písně z průřezu celé kariéry Kabátů.

Fanoušci všech věkových kategorií areál zcela zaplnili, a to včetně tribun, které areál uzavíraly. Část z nich vyslyšela varování pořadatelů, že areál je rozbahněn, a přišla vybavena holínkami. Další se nechali inspirovat názvem koncertu a na Vypich přišli v maskách čertů nebo se svítícími ďábelskými rohy.

Show zahájil Kabát průřezem své tvorby od legendární skladby Porcelánový prasata po písně z novějších alb. Publikum nadchli třeba skladbami Šaman, Bára nebo Go satane go, nemohla ale chybět ani tradičně jedna z nejúspěšnějších písní této formace Žízeň, při které zpěvem kapelu podpořilo celé publikum. S fanoušky se pak krátce před 22:00 rozloučili skladbou Moderní děvče.

ČTĚTE TAKÉ:

Frontman Vojtek několikrát publikum zapojil do koncertu například výzvou k hromadné fotografii, při písni Starej bar rozzářily areál světla ze stovek zapalovačů.

Pohled na Vypich z helikoptéry
Areál byl postaven na louce u obory Hvězda na pražském Vypichu. Do večera se...
Zpěvák Josef Vojtek si dav fanoušků užíval.
Na Po čertech velkej koncert číslo 2 přišlo podle odhadů přes 70 tisíc lidí.

Akci na Vypichu už v podvečer zahájila čtyřiadvacetiletá rodačka z Čeladné Lenka Lo Hrůzová. Po ní se představila dánská rocková skupina D-A-D, dříve známá jako Disneyland After Dark, která před dvěma lety nadchla návštěvníky Masters Of Rock Café ve Zlíně.

Kabát

Kabát již přes dvě desetiletí hraje v sestavě Josef Vojtek (zpěv), Ota Váňa (kytara), Radek Hurčík (bicí), Milan Špalek (baskytara a texty) a Tomáš Krulich (kytara). První album Má ji motorovou kapela vydala v roce 1991. Za deset let již kralovala žebříčkům prodejnosti, když si kompilaci Suma sumárum koupilo přes 130 tisíc příznivců. Zpěvák Josef Vojtek se stal známým širší veřejnosti účinkováním v muzikálech atelevizních show.

Pořadatelé očekávali rekordní návštěvu. Předchozí koncert Kabátu na Vypichu v září 2009 vidělo přibližně 60 tisíc lidí a byl podle managementu kapely největší tuzemskou akcí svého druhu. Vojtek během sobotního koncertu poznamenal, že se jedné z písní zúčastnilo "více než 60 tisíc lidí".

Podle neoficiálních informací ČTK a odhadu účastníků nakonec dorazilo na Vypich 75 tisíc lidí. Účast se vyrovná například koncertu kapely Elán v roce 2003 na Letenské pláni či U2 v roce 1997 na Strahově. Management skupiny počet návštěvníků zveřejňovat nebude.

Fanoušci převážně střední generace už několik hodin před začátkem koncertu proudili směrem na louku před oborou Hvězda. Na travnaté ploše před areálem popíjeli pivo u stánků s občerstvením a na menším pódiu sledovali například skupinu Krucipüsk.

10 největších koncertů v Česku od roku 1989
130 tisícRolling Stones5. srpna 1995Strahovský stadion, Praha
120 tisícMichael Jackson7. září 1996Letenská pláň, Praha
115 - 120 tisícPink Floyd7. září 1994Strahovský stadion, Praha
100 tisícRolling Stones18. srpna 1990Strahovský stadion, Praha
80 tisícRolling Stones27. července 2003Letenská pláň, Praha
70 - 80 tisícU214. srpna 1997Strahovský stadion, Praha
75 tisícElán20. září 2003Letenská pláň, Praha
až 75 tisícKabát13. září 2014Vypich, Praha
přes 60 tisícKabát12. září 2009Vypich, Praha
60 tisícJan a František Nedvědovi21. června 1996Strahovský stadion, Praha

U stánků s pivem se v areálu tvořily nekonečné fronty, ve kterých měli úspěch především fanoušci s ostrými lokty. I když alkohol tradičně tekl proudem, s divokými koncerty Kabátů z 90. let se to nedalo srovnat.

Ti, kterým se nepodařilo protlačit blíže k pódiu, mohli koncert sledovat na velkoplošných obrazovkách.

Mnozí z příchozích si před začátkem produkce nakoupili jídlo a pití v nedalekém supermarketu. Koše i prostor před vchody do areálu se pak zaplnily prázdnými láhvemi, protože při pečlivých osobních prohlídkách při vstupu se ukázalo, že nápoje není možné vnášet dovnitř. "Pijte, uvnitř to bude mnohem dražší," povzbuzovala se před vchodem parta mužů s velkými plastovými lahvemi piva.

25 let s Kabátem

Na místě byli hasiči, čtyři sanitní vozy se záchranáři a záchranářský modul Golem. Městská policie měla kvůli akci ve službě 115 strážníků.

První Po čertech velkej koncert se konal před pěti lety, když Kabát oslavoval 20 let existence. Ten nynější bude jediným letošním vystoupením kapely v Česku. Proti předpokladům ale skupina na Vypichu nepokřtí chystané nové album.

19 lidí skončilo v nemocnici

Policisté v souvislosti s koncertem řešili hlavně ztíženou dopravní situaci na pražském Vypichu. Zasahovali ale také u muže, který zkolaboval na tramvajové zastávce, a řešili několik konfliktů. Při jednom z nich dva lidé utrpěli řezná poranění. Záchranáři museli 19 lidí převézt do nemocnic, dalších 11 ošetřili na místě. Nejzávažnější případ byl infarkt.

Řekla to mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová a policejní mluvčí Andrea Zoulová. Podle Ernestové na koncertu pomáhalo pět sanitních vozů a záchranářský modul Golem, v němž bylo ošetřeno 11 lidí. "Měli opravdu jenom něco malého, jako třeba odřeninu, nebo potřebovali náplast," uvedla Ernestová.

Pády v opilosti
Nejvážnější případ se stal ještě před koncertem, kdy postihl jedenapadesátiletého muže infarkt. Záchranáři ho oživili a převezli do nemocnice. "Všechny ostatní diagnózy podle mých informací souvisely s konzumací alkoholu, takže to byly různé malé úrazy po pádech v opilosti, křeče nebo nevolnosti," doplnila Ernestová ke zbývajícím 19 zásahům, kdy pacienti skončili v nemocnici.

Rvačka na Hradčanské
Podle Zoulouvé museli policisté řešit například konflikt mezi návštěvníky a pořadateli, při kterém dva útočníci skončili na policejní služebně pro podezření z výtržnictví a násilí proti úřední osobě. Na služebně skončil také muž, který se snažil ukrást mobilní telefon jinému návštěvníkovi koncertu.
Policisté pomáhali také při převozu agresivního pacienta do nemocnice. Policisté museli podle mluvčí zasahovat i po skončení koncertu, kdy přijali mnoho oznámení o rušení nočního klidu.
Krátce po půlnoci vyjeli ke stanici metra Hradčanská, kde se začalo napadat několik lidí. Dva lidé skončili v péči lékařů, protože utrpěli řezná poranění, pravděpodobně způsobená nožem. "Policisté v této souvislosti zadrželi tři podezřelé ve věku od 20 do 22 let. Případ si vzhledem k okolnostem převzali kriminalisté," dodala Zoulová.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz