14. ledna 2010 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Holokaust bez slz, Hitlerových proslovů a vytetovaných čísel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zapomenuté transporty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zapomenuté transporty | foto: Reprofoto

PRAHA Filmový cyklus Zapomenuté transporty vychází jako kolekce čtyř DVD, pozvání na projekci filmů přijal nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel.

Mezinárodně uznávaný čtyřdílný filmový cyklus Zapomenuté transporty, jenž dokončil loni po deseti letech výzkumu a natáčení historik a politolog Lukáš Přibyl, nyní vychází na DVD. Zapomenuté transporty průběžně získávají respekt v celém světě, a to nejen ve filmových kruzích. Kromě současně probíhajících festivalů v Palm Springs a Jewish Film Festival v New Yorku, kde Přibyl osobně doprovází díl věnovaný Polsku, jsou v Evropě a USA organizovány projekce všech čtyř filmů najednou a to nejen v rámci festivalů. Za dva měsíce se tak Přibyl do New Yorku vrátí. Samostatné projekce jeho filmů se odehrají přímo na Manhattanu v sále pro 600 lidí na konci března. Účast na tuto událost přijal mezi jinými uznávanými osobnostmi politického a kulturního světa nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel.

Zapomenuté transporty neukazují tak jako většina dokumentů o holokaustu vytetovaná čísla na rukou, pruhované vězeňské uniformy, proslovy Hitlera nebo slzy ronící vzpomínky přeživších. Vzděláním historik a politolog Lukáš Přibyl strávil během deseti let práce na Zapomenutých transportech bez přehánění tisíce hodin historickým výzkumem. Přestože jsou Transporty cenné z hlediska filmařské práce, nabízí na rozdíl od ostatních filmů o tomto období jedinečné historické informace. Ty jsou s ubývajícím věkem přeživších holokaustu už v tuto chvíli v mnoha případech znovu nezachytitelné.

Zapomenuté transporty DVD

Dokumentární cyklus Zapomenuté transporty (4 x 90 minut), který vznikl během deseti let práce ze 400 hodin filmového záznamu, pořízeného ve dvaceti zemích světa pěti kontinentů, skládá ze soukromých zážitků a dojmů nový, překvapivý obraz holokaustu a umožňuje porovnávat jednotlivé strategie přežití a složité volby lidí vystavených maximálnímu násilí. Koklekce obsahuje: Zapomenuté transporty do Lotyšska, Zapomenuté transporty do Estonska, Zapomenuté transporty do Běloruska, Zapomenuté transporty do Polska. Za cenu 860 Kč se dá objednat na zapomenutetransporty@gmail.com. Více o celém projektu na stránkách www.zapomenutetransporty.cz.


S optimismem a humorem

Autor navíc nepoužil jedinou větu komentáře, zásadně se vyhnul současným nebo dohrávaným záběrům, obrazově pracuje jen s autentickými a často dosud neznámými materiály, které našel osobně v archivech nebo u nejrůznějších lidí. Zapomenuté transporty mapují systematicky konkrétní oblasti Evropy a navíc zkoumají různé modely přežití v extrémních podmínkách, svědci v nich často s obdivuhodným optimismem a humorem popisují "normální život" v ghettu, první lásky, útěky, velmi často i boj o holý život. Zapomenuté transporty do Polska vyprávějí o osamělosti a identitě jednotlivců, zatímco Lotyšsko je příběhem rodin, Estonsko žen a Bělorusko mužů.

Na lednových festivalech v Palm Springs a Jewish Film Festival v New Yorku publiku Přibyl představí v rámci čtyř festivalových projekcí Zapomenuté transporty do Polska. Ty se soustředí na psychiku lidí na útěku, kteří se museli pořád skrývat, neustále předstírat, ze dne na den měnit identitu. V únoru se v rámci filmového festivalu ve švédském Göteborgu odehraje celodenní program diskusí s historiky a filmovými kritiky, festival organizuje projekce všech čtyř Přibylových filmů.

Ojedinělým úspěchem Zapomenutých transportů a obecně českých dokumentů je promítnutí celé dokumentární série v newyorském Gerald W. Lynch Theater přímo na Manhattanu. Do sálu pro 600 lidí je pozvána řada osobností, svou účast už avizoval například filozof a politický aktivista Elie Wiesel. Úspěch českého historika, politologa a režiséra Zapomenutých transportů Lukáše Přibyla patří bez nadsázky k největším událostem českého dokumentu v zahraničí.

kul, kk, Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz