9. ledna 2017 7:00, aktualizováno  7:38 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hořká cena za sladký úspěch. Snímek La La Land sklízí chválu i Zlaté glóby

Cítím se lalalandově. Fenomenální úspěch muzikálu La La Land se promítl i do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cítím se lalalandově. Fenomenální úspěch muzikálu La La Land se promítl i do... | foto: Reprofoto

PRAHA Snímek Damiena Chazella La La Land sklízí chválu od chvíle, kdy loni zahajoval benátský filmový festival. Nyní získal sedm Zlatých glóbů - proměnil tak všechny nominace včetně ceny za nejlepší film v kategorii komedie nebo muzikál. Je i není to variace na klasický muzikál: rozhodně tak začíná, pak ale přijdou chvíle, kdy nikomu dlouho není do zpěvu.

Damien Chazelle na sebe upozornil vynikajícím bubenickým thrillerem Whiplash z roku 2014. Ve snímku La La Land zpracovává jinou metodou totéž téma: co je nutné k tomu, aby umělec skutečně uspěl ve svém oboru.

Hrdina snímku Whiplash se mezi jazzovou špičku prodíral peklem, jež předčí vojenský dril, téměř doslova obětoval umění život. V La La Landu není průběh takhle drastický, ale sdělení, adresované tentokrát širokému publiku, je podobné: umění na vrcholné úrovni vyžaduje spoustu dřiny a odhodlání bez jistoty, že se to všechno nakonec vyplatí. A není prakticky slučitelné s naplněným partnerským vztahem. To je samozřejmě odklon od klasického romantického scénáře, kde by se umělecký úspěch snoubil s osobním štěstím: přitom DamienChazelle diváky touto konvenční cestou vědomě dlouho vede.

Herci z filmu La La Land
Tvůrci filmu La La Land, který proměnil všechny nominace

Přežije-li něco z La La Landu trvaleji i po udělení letošních výročních filmových cen, bude to zcela jistě vzpomínka na jeho úvodní sekvenci. Na ucpané losangeleské dálnici se rozvine impozantní „flash mob“, kdy se z naštvaných řidičů aut stanou tanečníci, a kam oko dohlédne, tam se odehrává jedna velká párty. A za moment už zase všichni sedí ve svých autech – včetně hlavních hrdinů adeptky herectví Mii a klavíristy Sebastiana, které skvěle hrají Emma Stoneová a Ryan Gosling.

Senzace na začátek. Strhující úvodní scéna snímku La La Land roztančí ucpanou...

Senzace na začátek. Strhující úvodní scéna snímku La La Land roztančí ucpanou dálnici.

Jazz není mrtev

Podobně rozverná je celá první část filmu, v níž se Mia a Sebastian nejprve navzájem rozčilují, aby se následně do sebe upřímně zamilovali. La La Land je v této fázi zručnou a zábavnou poctou klasickému muzikálu. Znalci žánru upozorňují, že více než z těch hollywoodských tu Chazelle vychází z děl francouzského režiséra Jacquese Demyho, zejména z filmu Slečinky z Rochefortu z roku 1967. A znalci díla Damiana Chazella k tomu dodávají, že stopy vedoucí k rozmáchlému La La Landu lze najít už v režisérově studentském muzikálovém filmu Guy and Madeleine on a Park Bench. V každém případě důkaz toho, že děj z roku 2016 lze odehrát v estetice klasických muzikálů, je podán přesvědčivě.

Chazelle tím účinně přidává argument do debaty, která se v průběhu snímku rozvine: jestli je možné udržet při životě báječné umělecké formy, jejichž éra už zdánlivě pominula a které mladé publikum už údajně nemohou zaujmout. Azda je nutné je přizpůsobovat novým trendům, nebo zda se mohou zaskvět ve své původní podobě. Sebastian tuhle otázku řeší v oblasti jazzu, který bezmezně miluje: načas propadne ošidnému pragmatickému přesvědčení, že sny je třeba přizpůsobit realitě. Pravdu ale najde jinde. Také Mie trvá, než (díky Sebastianovi) zjistí, že jediná skutečně správná cesta k uměleckému úspěchu je nezapomínat na někdejší ambice.

La la Land

USA 2016

Scénář a režie: Damien Chazelle

Kamera: Linus Sandgren

Hrají: Ryan Gosling, Emma Stoneová, John Legend a další

Premiéra 5. 1.

Ve fázích bolestného „dospívání“ Sebastiana a Mii se toho v La La Landu mnoho nenazpívá. A když se muzikálová forma po časovém skoku znovu naplno navrátí, jsou z nich už poctivě úspěšní umělci, v nichž ale muselo zemřít cosi z původního optimismu a radosti. Jako by úplná spokojenost zkrátka nebyla v nabídce.

CHARTA 77

CHARTA 77

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz