Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
13. září 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hořká dohra filmové série Resident Evil. Zraněná kaskadérka se soudí s produkční společnost

Snímek Resident Evil: Poslední kapitola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Resident Evil: Poslední kapitola. | foto: Constantin Films

Natáčení filmu Resident Evil: Poslední kapitola (2016) provázelo vážné zranění kaskadérky a smrt člena štábu. Kaskadérka Olivia Jacksonová nyní podala žalobu na produkční společnost, protože údajně nedostatečně zabezpečila natáčení.

Kaskadérka Olivia Jacksonová zaskakovala za herečku Millu Jovovichovou, představitelkou hlavní role. Při natáčení odvážného kousku na motocyklu došlo k nehodě a Jacksonová musela být uvedena do umělého spánku. Lékaři ji také amputovali nenávratně poškozenou ruku. 

Snímek Resident Evil: Poslední kapitola.
Snímek Resident Evil: Poslední kapitola.

Žaloba podaná kaskadérkou u soudu v americké Kalifornii tvrdí, že filmaři se starali jen o to, aby při natáčení ušetřili. Kvůli tomu bylo vše nedostatečně zabezpečené. Tím vznikalo nebezpečí pro všechny zúčastněné.

Štáb měl po Jacksonové chtít, aby na závodní motorce vysokou rychlostí jela směrem ke kameře. Ta byla upoutána na rameno jeřábu, které se mělo začít zvedat, když se k němu kaskadérka přiblíží. Rameno se sice zvedalo, ale nedostatečnou rychlostí, takže se s ním Jacksonová v plné rychlosti srazila. Neměla přitom na hlavě žádnou přilbu a rameno jí rozseklo celou ruku a půlku obličeje. 

Smrt na place

Neštěstí Olivie Jacksonové také nebylo jediné. Člen štábu Ricardo Cornelius byl rozdrcen nedostatečně zajištěným autem, které se samo rozjelo z kopce. Jacksonová i tento případ uvádí jako důkaz toho, že natáčení bylo nedostatečně zabezpečené. 

Jacksonová dále uvádí, že jí produkční společnost slibovala, že všechny výlohy zaplatí zdravotní pojišťovna. To se ale nestalo. Kaskadérka uvádí, že kdyby věděla, do jaké míry je natáčení pokryté pojištěním, nikdy by k nebezpečnému kousku nesvolila. 

Není známo, o jakou částku se kaskadérka s produkční společností soudí. Vzhledem k tomu, že je předmětem zranění, které ji nedovoluje pokračovat ve výkonu povolání, a že náklady na ošetření musela z velké části platit ze svého, výsledná částka bude pravděpodobně ve výši několika milionů dolarů. 

Série s ostrými zuby

Německá produkční společnost Constantin Films koupila práva na značku od společnosti Capcom a v roce 2002 vydala první snímek Resident Evil s herečkou Millou Jovovichovou (tou dobou prakticky neznámou) v hlavní roli geneticky upravené Alice. Ta bojovala proti zlé společnosti Umbrella, která do světa vypustila takzvaný T-virus, který měnil lidi v brutální nemrtvé.

Od roku 2002 do roku 2016 vzniklo šest filmů rozdělených do dvou samostatných trilogií. Ačkoliv kvalita dílů podle recenzí v průběhu let klesala, snímky ze série Resident Evil si vždy vedly kasovně velmi dobře. Resident Evil: Poslední kapitola utržil celosvětově 312 milionů dolarů (při rozpočtu 40 milionů). Resident Evil je filmová série o šesti dílech, kterou vedl režisér Paul W. S. Anderson. Jde celosvětově o nejúspěšnější evropskou hororovou sérii a o nejvýdělečnější filmy na motivy videoher.

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...